[Yükleniyor...]

[Yüklenemedi...]

Flynn dosyasında yeni iddialar: ‘Gülen’i İmralı’ya kaçırma konuşuldu’

Başbakan Binali Yıldırım ABD’yi ziyaret ederken Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Başkan Donald Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in Fethullah Gülen’i Türkiye’ye teslim pazarlığıyla ilgili yeni iddialar ortaya attı.
10 Kasım 2017 Cuma - cumhuriyet.com.tr
[Yükleniyor...]

[Yüklenemedi...]

Hükümet temsilcilerinin Flynn ve oğluna, Gülen’i zorla ABD’den çıkarıp Türkiye’ye nakletmesi karşılığı 15 milyon dolar ödemeyi teklif ettiği görüşmede Gülen’in özel uçakla İmralı’ya indirilmesi ihtimalinin de konuşulduğu ileri sürüldü. Özel Savcı Robert Mueller’in Trump’ın kampanya danışmanları hakkında ve Kasım 2016 başkanlık seçimine Rusya’nın müdahalesiyle ilgili yürüttüğü soruşturmalar kapsamında Flynn-Türkiye ilişkisini ve bu görüşmeyi de soruşturduğunu aktaran WSJ, görüşmenin Aralık 2016’da New York’taki “21” isimli kulüpte gerçekleştiğini, FB’ın görüşmeden haberdar en az 4 kişinin ifadesini aldığını öne sürdü. Pazarlığı anlatanların aralıktaki toplantıya katılmadığı, Flynn ile çalışma arkadaşlarından doğrudan bilgi almadığı ve Türk hükümetinin Flynn’e elden para teslim ettiğine dair bir işaret bulunmadığı da belirtildi.

[Yükleniyor...]

[Yüklenemedi...]

Lobiciliği kabul etmişti

Emekli general Flynn hakkında zaten Rusya ve Türkiye için lobicilik faaliyetleri karşılığı aldığı paraları gizlediği ve iki ülkeyle ilişkilerinin başkanın danışmanı olarak aldığı kararlarda rol oynayıp oynamadığı konusunda ordu, Kongre soruşturmaları bulunuyor. Şimdi de Gülen’i zorla ABD’den çıkarma pazarlığıyla yasadışı iş yapıp yapmadığını araştırılan Flynn’in Gülen’in yasal iadesini sağlamak için de Beyaz Saray’daki nüfuzunu kullanmaya hazırlandığına dair bu pazarlıktan haberdar bir kişinin ifadesi var. 24 gün kalabildiği Ulusal Güvenlik Danışmanlığı’ndan Rusya’nın ABD elçisi ile görüşmeleri konusunda Beyaz Saray’ı yanlış yönlendirdiği gerekçesiyle şubatta kovulan Flynn, martta başkanlık seçiminin hem öncesinde hem de sonrasında Gülen’in iadesi meselesi dahil Türkiye lehine lobicilik yaptığını itiraf etmişti. Daha önce WSJ, Flynn ve eski CIA Başkanı James Woolsey’nin Eylül 2016’da New York’ta bir otelde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Enerji Bakanı Berat Albayrak ile Gülen’in Türkiye’ye getirilmesi planlarıyla ilgili bir görüşme yaptığını duyurmuştu.

[Yükleniyor...]

[Yüklenemedi...]

İlişkili Haberler

[Yükleniyor...]

[Yüklenemedi...]