[Yükleniyor...]

[Yüklenemedi...]

Velilerde ‘bağış’ korkusu

2 Eylül 2018
Yabancı dil eğitim programını artık isteyen tüm ortaokullar uygulayabilecek. Geçen yılki pilot uygulamada velilerden istenen ‘bağış’lar ise hâlâ tartışılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, geçen öğretim yılında 620 okulda başlattığı yabancı dil eğitimi programını isteyen tüm okulların uygulayabileceğini duyurdu. Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün yazısında “velilerlerden herhangi bir ad altında uygulamaya yönelik ücret talep edilmeyecektir” dendi. 5. sınıflarda haftada 18 saate kadar uygulanması mümkün olan  “yabancı dil ağırlıklı eğitim” uygulamasının, yeterli sayıda ve nitelikte yabancı dil öğretmeni bulunmaması nedeniyle başarılı olamadığı öne sürülüyor. Bu saatlerin hangi derslerden alınacağı da akıllara takılan sorulardan biri.

'Ücret alınmayacak’

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nden okullara giden yazıda “ücret talep edilmeyecek” dense de geçmiş uygulamalar, koca bir belirsizlik bırakıyor.
Yazıya göre, program 5. sınıfların tüm şubelerinde uygulanabileceği gibi öğrencilerin istekleri de değerlendirilerek belirli şubelerde yapılabilecek.

Bu programa katılacak öğrencilere yönelik herhangi bir seviye sınavı yapılmayacak.Okullarda ‘‘proje okulu/sınıfı’’ gibi farklı isimlendirmeler de kullanılmayacak.

Plansız başladı

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan,  şunları söyledi:
“Geçen yıl yapılan yabancı dil eğitimi uygulamasında istenilen kazanımlara ulaşılıp ulaşılmadığı konusunda bilimsel, somut veriler yok. Ancak yabancı dil öğretimine ilişkin pilot uygulama da eğitim alanında yapılan birçok ‘değişiklikte’ olduğu gibi plansız, programsız bir şekilde hayata geçirilmiştir. Yabancı dil ders saatlerinin artırılması ile öğrencilerin sanat (müzik, görsel sanatlar), spor (beden eğitimi), bilişim ve teknoloji derslerinin eğitimini almaları fiilen engellenmiştir. Yabancı dil branşında da öğretmen atamaları son derece yetersiz sayıdadır.”

PAYLAŞIN: