Son dakika... Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası döviz kurunda çifte rekor: Dolar ilk kez 25 TL'yi aştı! İşte Euro, dolar ve gram altın fiyatında son durum...

Son dakika haberi... Merkez Bankası'nın 27 ay sonra ilk kez faiz artırımına giderek politika faizini yüzde 8,5'den yüzde 15'e çıkarmasının ardından döviz kuru ciddi yükselişe geçti. Dolar bugün (23 Haziran Cuma) ilk kez 25 TL eşiğini aşıp 25,73 seviyesine ulaşarak tarihi rekorunu kırdı. Euro da 27,99 TL'yi görerek bir rekora daha imza attı.

Yayınlanma: 23.06.2023 - 07:46
Son dakika... Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası döviz kurunda çifte rekor: Dolar ilk kez 25 TL'yi aştı! İşte Euro, dolar ve gram altın fiyatında son durum...
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı seçiminin ardından halihazırda süren yükselişi daha da sürat kazanan ve art arda birçok kez rekor kıran dolar ve Euro, önceki gün 14.00'ten sonra, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası fahiş artış gösterdi. 

Merkez Bankası'nın Mart 2021'den sonra ilk kez faiz artırımına giderek, politika faizini yüzde 8,5'den yüzde 15'e çıkarmasıyla döviz kurundan art arda rekorlar geldi.

DOLAR 25 TL'Yİ AŞTI!

Seçimlerin ardından sırayla 21, 22 ve 23 TL sınırlarını aşan dolar/TL, dün ilk kez 24 TL'yi aşarken, bugün de (23 Haziran Cuma) tarihinde ilk kez 25 TL'yi aştı ve 25,73 seviyesini gördü. Böylece son 3 günde dolar/TL kurunda yüzde 8'i aşan artış kaydedildi.

EURO'DAN YENİ REKOR

Merkez'in kritik faiz kararının ardından dün ilk kez 27 TL'yi aşan Euro/TL ise, bugün yine yükseliş eğilimini sürdürerek, 27,99 seviyesini gördü ve bir kez daha tarihi zirvesini yeniledi.

Reuters'ın aktardığına göre, döviz piyasasında arz ve talebin kamu kuruluşları ve düzenlemeleri ile kontrol altında tutulduğu yapının devam etmesine rağmen işlemciler TL'nin değerinin artık rezervler ile savunulmadığına dikkat çekiyorlar. Bu nedenle ay başında tarihi dip seviyeye gerileyen TCMB net uluslararası rezervleri son iki haftada toparlanarak 16 Haziran itibarıyla tekrar artıya geçti. TCMB'nin toplam rezervleri de geçen hafta 3 milyar dolar arttı.

Artışlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dost körfez ülkeleri olarak tanımladığı ülkelerden TCMB'ye gelen depo/mevduat hesapları da rol oynuyor.

ALTININ ATEŞİ SÖNMÜYOR

Altında da dünden beri devam eden yükseliş sürüyor. Gram altın TCMB'nin faizleri yüzde 8,5'den yüzde 15'e çıkarması sonrası Dolar/TL kurunun 24,5 üzerine çıkmasıyla 1523 TL seviyesine ulaşmıştı.

Gram altın 23 Haziran Cuma sabahı 1573 TL seviyelerini gördü.

DOLAR, EURO VE GRAM ALTINDA SON DURUM

Saat 15.45 itibarıyla;

Dolar/TL 25,17

Euro/TL 27,34

Gram altın 1556 TL seviyesinden işlem görüyor.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler