ENAG yöneticisi Veysel Ulusoy duyurdu... TÜİK yine davacı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) yöneticisi ve gazetemiz yazarı Veysel Ulusoy’a ‘kişilik haklarını saldırı’ gerekçesiyle dava açtı.

Yayınlanma: 03.03.2023 - 11:47
ENAG yöneticisi Veysel Ulusoy duyurdu... TÜİK yine davacı!
Abone Ol google-news

Açıkladığı verilerin gerçeği yansıtmadığına dönük tepkilerle sık sık gündeme gelen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekonomi alanında uzman akademisyenler tarafından kurulan ve çalışmaları yürütülen Enflasyon Araştırma Grubu'nun (ENAG) yöneticisi ve gazetemiz yazarı Veysel Ulusoy hakkında, ‘kişilik haklarına saldırı’ gerekçesiyle dava açtı.

 

Ulusoy, sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda “Yine mi dava açtınız sayın TÜİK yöneticileri? Sahaya inip enflasyonu ve milli geliri doğru dürüst ölçseniz topluma yararınız olur belki. Bu defa mahkeme salonuna geleceksiniz ama, geçen sefer olduğu gibi kaçmak yok” ifadelerine yer verdi.

 

MAHKEME OYBİRLİĞİ İLE REDDETMİŞTİ

Öte yandan TÜİK, ENAG'ın yayınladığı enflasyon rakamlarıyla kurumun itibarının zedelendiği gerekçesiyle geçen yıl da dava açmış ve ENAG'ın verilerinin yayınlanmaması için ihtiyati tedbir talebinde bulunmuştu.

Davanın duruşması 2022’de Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülmüş; duruşma hakimi, TÜİK'in açmak istediği davanın reddine karar vererek duruşmayı bitirmişti.

Bugün iki kurum da enflasyon verilerini açıkladı. ENAG, yıllık enflasyonun yüzde 126.91 olduğunu, TÜİK ise yüzde 55.18 olduğunu belirtti. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler