Foto Galeri Haber Yaşam Kültür-Sanat Çevre Gezi Spor Doğa ve İnsan

Kapat

Bu orkestra bildiklerinizden çok farklı 14 Aralık 2018, Cuma cumhuriyet.com.tr

Haber görseli
1
Eskişehir Cevat Ünügür İlkokulunda öğretmenlik yapan Filiz Yılmaz ve öğrencileri, Yerli Malı Haftası ile ilgili farklı bir etkinliğe imza attı. Pırasadan yan flüt, maruldan davul, lahanadan bateri, patlıcandan kemençe tasarlayan öğrenciler, kurdukları orkestra ile şarkılar söylüyor.

13 yıldır öğretmenlik yapan ve 4. sınıf öğretmeni olan Filiz Yılmaz, bu fikrin nasıl ortaya çıktığını anlattı. Yılmaz “Sınıfta öğrencilerime yan flüt çalıyordum. Öğrencilerden bir tanesi ‘keşke benim de olsa’ dedi. Ben de ‘hayaller gerçekleştirmek için vardır’ diye düşünerek bir şeyler yapmak istedim. Tam da Yerli Malı Haftası'na denk gelmesi ile sebze ve meyvelerden müzik aletleri yaparak bir orkestra oluşturmayı düşündüm” dedi.
Haber görseli
2

PIRASADAN YAN FLÜT, MARULDAN DAVUL, PATLICANDAN KEMENÇE
Sebze ve meyvelerden müzik aletleri tasarlayarak orkestrayı oluşturduklarını anlatan Yılmaz, şunları söyledi:
“Pırasadan yan flüt, maruldan davul, fasulyeden org, patlıcandan kemençe, cevizlerden zil, lahanalardan bateri, fasulyeden mızıka gibi müzik aletleri yaptık. Bazı öğrenciler kendi müzik aletlerini kendileri tasarladı. Bazılarını birlikte yaptık. Ortaya çok güzel ve farklı bir şey çıktı. Orkestramızı böylece oluşturduk ve belirlediğimiz şarkıları söyleyerek hazırlığımızı yaptık. “İzmir Marşı”, “Yerli Malı”, “Atem Tutam Ben Seni” ve “Kara Basma İz Olur” parçaları olmak üzere 4 şarkı söylüyoruz.”