Foto Galeri Haber Yaşam Kültür-Sanat Çevre Gezi Spor Doğa ve İnsan

Kurban Bayramı ile ilgili önemli uyarı 6 Eylül 2016, Salı cumhuriyet.com.tr

Haber görseli
1
Kurban Bayramı'nın gelmesiyle kontrolsuz ve doğru olmayan et tüketimi de artıyor. Uzm. Dyt. Nilay KeçeciArpacı kurban etlerinin nasıl tüketilmesi hakkında bilgi verdi...

1-Günlük et tüketimini sınırlandırın
Kırmızı etin fazla miktarda tüketimi sağlığı olumsuz etkileyebilir. Bunun için kırmızı et tüketimi kişinin sağlık durumuna ve yaşına göre sınırlandırılmalıdır. Kırmızı et, kolesterol açısından zengin ve kalorisi yüksektir bu açıdan kalp ve tansiyon hastaları tüketiminde dikkatli olmalıdır. Kronik hastalığı olan kişilerin günde sadece bir öğünde kırmızı et tüketebilir.

Günlük et tüketiminin 100-150 gramı geçmemesine dikkat etmek gerekir.Bu da 4-5 köfte büyüklüğünde kırmızı et ölçüsü dışına çıkılmaması demektir.
Haber görseli
2
2-Kurban etini 1 gün bekletmek sindirimi kolaylaştırır
Kurban etinin kesildikten sonra aynı gün tüketilmesi doğru değildir. Kurban etinin kesildiği gün tüketilmesi etin sert olmasına ve zor sindirilmesine neden olabilir.

Bunun için kurban eti buzdolabında bir gün bekletilmeli isteğe bağlı olarak marine edilmelidir. İç organların; yani sakatatın daha fazla yağ içerdiği unutulmamalı, tüketimi konusunda dikkatli olunmalıdır. Fazla sakatat tüketimi, ürik asit yüksekliğine neden yol açıp gut ve böbrek hastalığına yol açabilir.