Foto Galeri Haber Yaşam Kültür-Sanat Çevre Gezi Spor Doğa ve İnsan

Kapat

Afgan sığınmacının Türkiye'den İsveç'e filmleri aratmayan kaçış öyküsü

13 Ağustos 2017, Pazar
Haber görseli
1
Ülkesindeki savaştan kaçtıkları İran'da ablasını bırakan ve 17 yaşında Türkiye'ye yasal olmayan yollardan giren Afgan Muhammed Muhammedi, filmleri aratmayan maceralı bir süreçte İsveç'e kaçmayı başardı. İsveç'te vatandaşlığa kabul edilen ve çalışmaya başlayan Muhammedi, Türkiye'de bulunduğu sürede, kendisine sahip çıkanlara teşekkür için Erzurum'a geldi.

Şu Anda Okunanlar

Şu anda en çok okunan haberler için tıklayın.
Haber görseli
2
Muhammed Muhammedi kaçış öyküsünü anlattı. Erzurum'da 2 yıl kadar yetiştirme yurdunda barındıktan sonra Avrupa'ya gitme hayali ile yola çıkan Muhammedi, İstanbul'da 10 paralı müşteri bulmasının karşılığı olarak, insan kaçakçıları tarafından Yunanistan'a parasız olarak botla kaçırıldığını söyledi. Üzerinde 300 lira ile Atina'da tesadüfen bulduğu bir TIR'ın arka tekerlekleri arasındaki boşlukta 18 saat yolculuk yaparak Bari üzeri Roma'ya geçtiğini kaydeden Muhammedi, buradan geçtiği Almanya ve Fransa'da umduğunu bulamadığını, İsveç'te vatandaşlığa kabul edildiğini anlattı.

Şimdi İsveç'te çalışan 23 yaşındaki Muhammedi, kaçak olarak gittiği yolları bu kez uçakla dönerek, kendisine yardım edenlere 'teşekkür etmek' için Erzurum'a geldi. Muhammedi, "Ben 2 yıl kaldığım Türkiye'de hayatı tanıdım. Artık vatansız ve kimliksiz değilim. Rahat gezebiliyorum. Bunlar çok önemli. Hedefim psikoloji tahsili yapmak. Avrupa ülkelerinde sınır yok, bizim aklımızda sınır var" dedi.