Foto Galeri Haber Yaşam Kültür-Sanat Çevre Gezi Spor Doğa ve İnsan

Kapat

Meksika Cumhurbaşkanı markette kahvesini yaparken görüntülendi 11 Aralık 2018, Salı cumhuriyet.com.tr

Haber görseli
1
Meksika’da 1 Aralık’ta yemin ederek devlet başkanlığı görevine başlayan Cumhurbaşkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un kemer sıkma politikaları dikkat çekiyor. Tutumluluk mesajı veren Cumhurbaşkanı Obrador küçük bir marketten aldığı ucuz kahveyi kendisi hazırlarken görüntülendi.

Meksika’da 1 Aralık’ta yemin ederek Devlet Başkanlığı görevine başlayan Andres Manuel Lopez Obrador’un kemer sıkma politikaları dikkat çekiyor. Obrador, günlerini Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir masada otururken geçirecek bir başkan olmayacağının sözünü vermişti. Cumhurbaşkanı Obrador, popüler market zincirinden aldığı ucuz kahveyi kendisi hazırlarken görüntülendi.
Haber görseli
2

Korumasız olması dikkat çekti
Cumhurbaşkanı Obrador, eskortlar ya da gösterişli bir güvenlik olmadan girdiği markette kahve makinesinden 23 pesoya (6 TL) aldığı kahvesinin sütünü ve şekerini kendisi koyarken görüntülendi. Marketin kasiyeri, hem bu anı fotoğrafladı hem de Cumhurbaşkanıyla fotoğraf çektirme fırsatını kaçırmadı.

Kemer sıkma sözü verdi
Andres Manuel Lopez Obrador, kemer sıkma politikaları doğrultusunda selefinin aldığı maaşın yüzde 40’ını alıyor. Ayrıca Başkanlık uçağını satışa çıkararak, “Kelepire satıyoruz, satın alana törenle bizzat ben teslim edeceğim” dedi. Son olarak da kullandığı tarifeli uçuşta yaşanan gecikme yüzünden uçağın içinde 3 saat bekledi. Devlet Başkanlığı sarayını kültür merkezine dönüştürerek mütevazı bir eve taşınacağını da açıklamıştı.