Arka plan rengi sizi de etkiliyor

Bilgisayar kullanırken neyi tercih edersiniz. Ayrıntıları daha iyi algılamayı mı yoksa yaratıcılığınızın artmasını mı? Unutmayın bilgisayarınızda kullandığınız arka plan rengi sizin duygularınızı da etkiliyor.

20 Şubat 2009 Cuma, 09:43

Kanada’daki British Columbia Üniversitesi’nden Ravi Mehta ve Rui Zhu tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre ekrandaki mavi arka plan yaratıcılığı arttırırken, kırmızı arka plan ayrıntıların daha dikkatli algılanmasını sağlıyor. Sonuçlar, ders ve çalışma ortamlarının, hatta reklamların tasarlanmasında bile yardımcı olabilir (Science). Araştırmaya katılanlar kırmızı, mavi veya beyaz arka planlı ekranlar üzerinde altı çeşit testi çözerlerken, bilimciler de arka plan renginin, test sonuçlarını ne şekilde etkilediğini izledi.

Buna göre kırmızı arka plan, konsantrasyonu arttırarak, katılımcıların daha başarılı olmasını sağlamış. Mavi arka plan problemleri daha yaratıcı bir şekilde çözmelerine yardımcı olmuş. Mavi elementlerle biçimlendirilmesi gereken oyuncaklarda da daha yaratıcı sonuçlar elde edilirken, kırmızı oyuncaklar amaçlara uygun olarak tasarlanmış. Kırmızı renk genelde tehlike ve uyarıyla mavi ise huzur ve barışla ilişkilendirilir. Bilim insanları, katılımcıların başarılarını işte bu ilişkilendirmeye bağlıyor: Kırmızı, insanların dikkatli davranmalarını sağlarken, mavi güven hissi vererek cesaretli bir şekilde yenilikler yaratmalarına yardımcı oluyor. Ancak bu süreçler bilinçsiz olarak işlemekte. Katılımcılar çoğunlukla mavi arka planı seçmiş.