Auschwitz Muhafızı, 170 bin kişinin nasıl katledildiğini ilk kez anlattı

Auschwitz Toplama Kampı muhafızı, eski Nazi Reinhold Hanning, "İnsanlar vuruldu, gazla öldürüldü ve yakıldı. Cesetlerin getirilip götürüldüğünü görüyordum" dedi.

Yayınlanma: 30.04.2016 - 12:23
Abone Ol google-news

Eski Nazi görevlisi 94 yaşındaki Reinhold Hanning, 170 bin kişinin katledilmesine ilişkin ilk kez konuştu. Almanya'nın Detmold kentindeki mahkemede, avukatı aracılığıyla tarihe ışık tutacak açıklamalarda bulunan Hanning, "İnsanlar vuruldu, gazla öldürüldü ve yakıldı. Cesetlerin getirilip götürüldüğünü görüyordum" dedi.

"UTANÇ DUYUYORUM"

Auschwitz Toplama Kampı'na zorla çalıştırılmak ya da gaz odalarında katledilmek üzere gönderilen mahkumların seçilmesini yönetmekle suçlanan Hanning, birçok insanı öldüren ve böylesi bir ıstıraba neden olan 'suç örgütü'nün bir parçası olduğu için nedamet getirdiğini söyledi. Eski Nazi, "Bile bile adaletsizliğin yaşanmasına izin verdiğim ve buna karşı gelmediğim için utanç duyuyorum" dedi."KABUSTU KEŞKE ORADA OLMASAYDIM"

Hanning, Auschwitz'deki toplu katliamlara dahil olduğu yönündeki suçlamaları ise reddederek, kampın kurbanlara gaz verilen kısmında görevli olmadığını savundu. "Uzun zaman sessiz kaldım. Tüm hayatım boyunca sessiz kaldım" diyen Hanning, II. Dünya Savaşı sırasında cephede yaralanınca Auschwitz'e gönderildi. Tekrar cepheye dönme talebi iki kez reddedilen Hanning, "Hayatımın bu dönemini baskı altına almaya çalıştım. Auschwitz bir kabustu. Keşke orada olmasaydım" dedi.

Auschwitz'den kurtulan ve davanın müştekileri arasında yer alan Leon Schwarzbaum (95), Hanning'in özrünü kabul ettiğini ancak onu affedemeyeceğini söyledi.Hanning ile ilgili kararın 27 Mayıs'ta verilmesi bekleniyor.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler