Bakan'dan annelere: Çocuklara çığlık atmayı öğretin

Aile ve Sosyal politikalar Bakanı Ayşenur İslam, 'Çocuklara çığlık atmayı öğretin. İstemedikleri bir durumda karşılaştıklarında çocuklarımızın çığlık atması gerekiyor' açıklamısnda bulundu.

Yayınlanma: 30.04.2014 - 12:07
Abone Ol google-news

Son günlerde artan çocuk ölümleri sonrasında Aile ve Sosyal politikalar Bakanı Ayşenur İslam basın toplantısı düzenledi. İslam açıklamasında şunları söyledi:
- Tıpkı ateşe ellerini uzattıklarında ellerinin yanacağını bilmeleri gerektiği gibi bir yabancı ile karşılaştıklarında nasıl davranmaları gerektiğini bilmesi gerekiyor çocuklarımızın.

- Bütün ailelerin çocuklara koşulsuz sevgi göstermesi gerekiyor. Bütün çocuklarımız ailelerin onların yanında olduğunu bilmesi gerekiyor. Her türlü sıkıntıda ailelerine başvurması gerektiğini bilmesi gerekiyor. Ailelerine güvenmeliler.
Sevgi ve şefkat çocukların muhtaç olduğu duygular. Çocukları evin dışına yönlendirmemiz gerekiyor.

'Çığlık atmayı öğretin'

- Çocukların çok küçük yaşta öğrenmesi gereken bir başka şey ise yabancı mesafesini korumak.
Annelere çok basit bir şey öğretebilirim. Çocuklara çığlık atmayı öğretmeleri gerekiyor. İstemedikleri bir durumda karşılaştıklarında çocuklarımızın çığlık atması gerekiyor etrafı haberdar edebilmeleri için. Bu bir savunma değil. ‘Aman çocuğum sessiz ol’ diye yetiştirdiğimiz çocuklardan bahsediyoruz.
Hayır, çocuklar ses çıkarmalı.

- Sayın Adalet Bakanımız ve Başbakanımızla görüştük. Cinsel istismar ve saldırı suçlarıyla ilgili cezaları yeniden düzenleyen bir tasarı var. Adalet Bakanlığı geçtiğimiz dönemde bu teklifi kendi gündemine aldı. Şimdi bu taslağın meclis gündemine inmesi için bir kararlılık gösteriyoruz. Bu kanunda çocuklara ve yetişkinlere karşı işlenen cinsel suçların ceza oranlarını nisbi olarak arttırıyor bu tasarı. Her türlü cinsel suçta belli oranlarda artırım oluyor.

- Tacize uğramış bir çocuğun ruh sağlığı bozulmuştur yargısından hareket ediyor yasa.
Kastrasyon cezası yanlış anlaşılıyor. Kastrasyon yok. Bu bir tedavi. İlaçla ya da psikiyatrik tedavi var. Yasa bunu düzenliyor.

- Cinsel suç işleyen bir failin geri kalan hayatında çocuklara yaklaşmasına kısıtlama getiriliyor.
Zorla evlendirmelerin de suç kapsamına alınması yasada öngörülüyor.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı sen ne iş yaparsın?


En Çok Okunan Haberler