Baş döndüren stres

Depresyon, anksiyete, panik atak gibi bozukluklar ve yoğun iş hayatından kaynaklanan kronik stres vertigoya neden olabiliyor.

17 Şubat 2019 Pazar, 22:59
Abone Ol google-news

Baş dönmesi toplumda çok yaygın görülüyor. Baş dönmesi ya da vertigonun bir hastalık değil, birçok farklı sebebin sonucu olduğunu söyleyen uzmanlar, “Depresyon, anksiyete, panik atak ve uyku bozuklukları gibi ruhsal hayatımızdaki sorunlar vertigonun ortaya çıkmasını tetikleyebilir. Anksiyete ya da panik atak sırasında aşırı nefes almaya (hiperventilasyon) bağlı vertigo en bilinen stres kaynaklı vertigo nedenidir” dediler.

Pek çok nedeni var
Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Murat Ünal, vertigonun çeşitli orta ve içkulak hastalıklarına bağlı olabileceği gibi ritim bozuklukları, beyin damarları ile ilgili sorunlar, yüksek tansiyon, kan şekeri ve lipid bozuklukları, hormonal dengesizlikler, özellikle kafa travmaları sonrası, migren, çeşitli ilaçların yan etkisi, kansızlık gibi birçok hastalığa eşlik edebileceğini söyledi. Ünal “Kulak hastalıkları içinde en sık vertigo nedeni pozisyonel vertigodur. Meniere hastalığı (içkulak tansiyonu) vestibüler nörinit (sinir iltihabı), perilnef fistülü (içkulak sıvısının dışa taşması), otoskleroz (içkulak kireçlenmesi) ve akustik nörinom (sinirde bulunan iyi huylu tümör) diğer nedenler arasındadır” dedi.

Yoğun iş ortamı
Vertigo tanısı ve tedavisinde çeşitli manevralar, ilaç ve cerrahi uygulamalar yanında stresin sorgulanması ve gerektiğinde bu konunun giderilmesini yönelik destek alınması gerektiğine değinen Prof. Ünal, şöyle devam etti:
“Depresyon, anksiyete, panik atak ve uyku bozuklukları gibi ruhsal hayatımızdaki sorunlar vertigonun ortaya çıkmasını tetikleyebilir. Anksiyete ya da panik atak sırasında aşırı nefes almaya (hiperventilasyon) bağlı vertigo en bilinen stres kaynaklı vertigo nedenidir. Diğer sık görülen stres vertigo ilişkisi de genellikle şiddetli bir baş dönmesi atağı geçiren kişilerde oluşan her an tekrar baş dönmesi olacakmış korkusudur.” 

OLUMSUZ SİNYALLER

Psikolog Emrah Polat şunları dile getirdi: “Stres nedeniyle sürekli olumsuz sinyallere maruz kalan insan bedeni, uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına son derece açık bir hale gelebilir. Baş dönmesi aslında birçok tıbbi hastalıkta görülen bir bulgudur. Devam eden baş dönmelerinin araştırılması faydalı olacaktır. Ancak bazı baş dönmelerinin psikolojik hastalık belirtisi ya da sonucu olabileceğini de unutmamak gerekir. Yapılan araştırmalarda organik bir neden bulunmaması ‘Psikojenik baş dönmesi” tanısını akla getirir. Bu hastalarda genellikle ek psikolojik belirtiler de olabilir. Örneğin moral bozukluğu, uykusuzluk, iştahsızlık, yorgunluk gibi belirtiler olabilir.”