BDP olağanüstü kurultaya gidiyor

İmralı ziyaretinin ardından BDP’nin HDP çatısı altına girip girmeyeceğinin netleşmesi beklenirken, BDP’de eşbaşkanlık konusunda farklı senaryolar da konuşuluyor.

Yayınlanma: 11.04.2014 - 23:41
Abone Ol google-news

BDP heyetinin İmralı ziyaretinin ardından partinin parlamentodaki faaliyetlerini HDP çatısı altında sürdürüp sürdürmeyeceği belli olacak. Diyarbakır Belediye Başkanı seçilen Gültan Kışanak’tan boşalan eş genel başkanlık için yapılacak olağanüstü kurultayda Selahattin Demirtaş’ın da bu görevi bırakabileceği ifade ediliyor. Demirtaş’ın seçim öncesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sert eleştirileri hükümette de rahatsızlıklara neden olmuştu.

30 Mart yerel seçimlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Gültan Kışanak’tan boşalan BDP Eş Genel Başkanlık görevi için partide olağanüstü kurultay yapılacak. Olağanüstü kurultayda BDP’nin HDP çatısı altına girmesi de tartışılıyor. BDP heyetinin İmralı ziyaretinin ardından yapılacak parti meclisi toplantısının ardından olağanüstü kurultay tarihi belirlenecek.

 

HDP’ye geçiş İmralı’da görüşülecek

BDP’nin seçimlere Güneydoğu dışında HDP yapısıyla girmesinin ardından, yapılacak olağanüstü kurultayda HDP çatısı altına girip girmemesi de karar verilecek. Her iki partide yapılacak kurultaylarla BDP’li milletvekillerinin HDP’ye geçmesi düşünülüyor. BDP’nin siyasi parti olarak varlığını sürdüreceği, ancak parlamentoda HDP çatısı altında çalışmaların sürdürüleceği belirtiliyor. BDP’nin HDP çatısı altına geçmesi İmralı ziyaretinin ardından netlik kazanacak.

 

Demirtaş eşbaşkanlığı bıkabilir

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da eşbaşkanlık görevini bırakabileceği belirtiliyor. Demirtaş’ın görevi bırakmayı kendisinin isteyeceği konuşuluyor. Özellikle 30 Mart’tan önce yolsuzluk ve dinleme kayıtları tartışmalarında Başbakan Erdoğan’a yönelik sert eleştiriler yöneltmesi nedeniyle Demirtaş’ın hükümet kanadında da büyük rahatsızlık yarattığı ifade ediliyor. Demirtaş’ın yerine HDP’ye geçiş sürecinde eş genel başkanlık görevine başka bir isim gelmesi bekleniyor.

 

Mektup Adalet Bakanlığı’nda

Öte yandan seçimin ardından çözüm sürecini güvence altına alacak yasal düzenleme yapılması konusunda hem İmralı hem de BDP hükümetten adım atmasını beklerken, Başbakan Erdoğan’ın yasal düzenlemenin yanlış olduğunu açıklaması kriz yaratmıştı. Önceki gün Kandil’e Öcalan’ın mektubunu ileten BDP heyeti, Kandil’in bu konuda İmralı’ya gönderdiği mektubu almıştı. BDP grup başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve HDP’li Sırrı Süreyya Önder dün de Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüştü. BDP-HDP heyeti Kandil’in İmralı’ya gönderdiği mektubu Adalet Bakanı Bozdağ’a teslim etti. Adalet Bakanlığı’na mektubu teslim eden BDP heyeti daha sonra durumu değerlendirmek üzere toplantı yaptı.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon