Kapat
A+ A-

iTunes Ortaklık Programı için yolun sonu

Apple, bugün şaşırtan bir karar aldı. Geliştiricilere gönderilen mailde iTunes Ortaklık Programı’nın sonlandırılacağı belirtildi. Peki, iTunes Ortaklık Programı nedir?
Yayınlanma tarihi: 04 Ağustos 2018 Cumartesi, 17:48

[Haber görseli] Apple , geçtiğimiz yıllarda iTunes Ortaklık Programı ile geliştiricilerin karşısına çıkmıştı. iTunes Ortaklık Satış Programı ile şarkılara, uygulamalara ve daha fazlasına bağlantı yolu sağlayarak, satış üzerinden komisyon kazanabiliyordunuz. Link kısaltma gibi bir sistem ile çalışan bu programın, bugün sürpriz bir şekilde sonlandırılacağı açıklandı.

CNN Türk'ün haberine göre Apple , geliştiriciler göndermiş olduğu mailde iOS ve macOS için geçerli olan programın 1 Ekim 2018 tarihinde sonlandırılacağını belirtiyor. Apple , bu programda iTunes satın alma işlemlerinden elde edilen gelirin yüzde 7’sini dağıtıyordu.

[Haber görseli]

Geçen yıl bu geliri yüzde 2.5’e çekmek isteyen Apple, yayıncılardan olumsuz tepki almış ve geri adım atmıştı. Yayıncıların olumsuz tepkisine rağmen yüzde 2.5’e düşen bu program, 1 Ekim’den sonra sonlandırılarak yayıncılara artık komisyon verilmeyecek.

Her zaman geliştiricilerin ve yayıncıların yanında olan Cupertino merkezli firmanın neden böyle bir karar aldığı bilinmiyor. Yenilenen App Store ve Ekim başında yenilenecek olan Mac App Store’un bu kararın alınmasında büyük etken olduğu düşünülüyor.

Cumhuriyet İMECESİ

Etiketler:

Apple, iTunes, ios