Kapat
A+ A-

Uçan otomobil sonunda gerçek oldu

Slovakyalı mühendis Stefan Klein, Aeromobil adını verdiği uçan arabayı üretmeyi başardı.Slovakyalı mühendis Stefan Klein, 20 yılını adadığı Aeromobil'i değerlendirdi.
Yayınlanma tarihi: 2 Ocak 2014 Perşembe, 10:47

[Haber görseli]Aynı zamanda baş tasarımcısı olduğu uçan aracın, küresel ulaşımın bütün sorunlarını çözmesini elbette beklemediklerini dile getiren Klein, "Altyapının olmadığı ve aralarında 700 kilometre bulunan iki yerin yalnızca eğreti yollarla birleştirildiği ülkeler için yararlı olabileceğini düşünüyoruz" diye konuştu.


[Haber görseli]


20 YILINI ADADI

Aeromobil'e 20 yılını adayan Klein, ayrıca ulaşımın küçük hava taşıtlarıyla sağlandığı; ABD, Avustralya, Yeni Zelanda veya Afrika gibi ülkelerde de yeni bir kalite etkisi oluşturacağını ve ulaşım koşullarını büyük ölçüde değiştirebileceğini söyleyerek, "Aynı şey küçük hava taşıtlarıyla ulaşımın yeni başladığı ve mesafelerin bir hayli uzak olduğu ancak altyapının neredeyse var olmadığı Çin ve Rusya gibi ülkeler için de geçerli" dedi.

HAVADA 700 KM KARADA 500 KM YOL YAPIYOR


2 kişi kapasiteli Aeromobil, havada 700 kilometre, karada ise 500 kilometreye kadar yol kat edebiliyor. 100 beygir gücündeki uçan araç, karada saatte 160, havada ise saatte 200 kilometre hıza ulaşabiliyor. Araç havalanabilmek için saatte 130 kilometre hıza ihtiyaç duyuyor.

Cumhuriyet İMECESİ