Kapat
A+ A-

Türk Hacker ABD’de suçlu bulundu

Dünyanın en ünlü hackerlarından biri olan Türk hacker Ercan Fındıkoğlu, yargılandığı ABD’de suçlu bulundu. Hacker ATM’lerden milyonlarca dolar çalmıştı.
Yayınlanma tarihi: 9 Mart 2016 Çarşamba, 12:09

Segate olarak tanınan ünlü Türk hacker Ercan Fındıkoğlu, yargılanmak için teslim edildiği ABD’de suçlu bulundu. Uluslararası bir suç örgütünün lideri olan 34 yaşındaki hacker, dünya genelinde ATM’lerden 55 milyon dolar çaldığını kabul etti. Fındıkoğlu ve ekibi tarafından 2010 yılından hacklenen ATM’lerin büyük bölümü Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alıyordu. Bu yüzden hacker Almanya’da tutuklandıktan sonra ABD’ye iade edildi ve New York’ta yargılandı.


2010 – 2013 yılları arasında birçok ATM’yi hackleyerek milyonlarca dolar çalan Türk hacker 247.5 yıl hapis cezasyıla yargılanıyordu. Fındıkoğlu suçlarını itiraf ederek devletle anlaşma imzaladı ve böylece bu cezayı önemli ölçüde azalttı. New York savcılık ofisi tarafından yayınlanan açıklamaya göre hackerın cezası en fazla 57.5 yıl olacak. Bu arada ABD hükümeti, bugüne kadar tutuklanan birçok hackerla anlaşma imzalayıp kendisi için çalıştırdığı için Fındıkoğlu’na da böyle bir teklifin sunulup sunulmadığı merak ediliyor.

Microsoft Hükümete Karşı Apple Kadar İnatçı Değil

Cumhuriyet İMECESİ