Kapat
A+ A-

Mobil fotoğraf çekimleri yaparken nasıl başarılı fotoğraflar çekilir ?

Mobil fotoğraf çekimleri, akıllı telefonlarımızın hayatımıza girmesiyle akıllarda yer tutan bir kavram.
Yayınlanma tarihi: 10 Mart 2016 Perşembe, 16:00

Peki herkesin elinde bulunan bu akıllı telefonlarla, görsel açıdan başarılı anları yakalamanın püf noktaları nelerdir? Gelin hep beraber inceleyelim:

[Haber görseli]

  1. Işık kullanımı: Çekeceğiniz şey her ne olursa olsun, o nesneyi veya canlıyı ışık ile göstermek istediğiniz her açıdan farklı bir duyguyla yüklersiniz. Işığı hangi açıdan kullanacağınız, şiddeti ve süresi burada etkin rol oynuyor. Işığın etkin kullanımı, gölgeyi ve karanlığı da etkin kullanabilmenizi sağlar.
  2. Net olun: Fotoğraf çekmek anı dondurmaktan ibaret bir hadise değil. Dolayısıyla mobil fotoğraf çekimleri tanınabilmeniz için daima net kareler ve ne çekmek istediğini bilen net fotoğrafçılardan olun. Çözünürlük ve internet ortamına yüklendiğinde düşecek çözünürlük faktörünü de göz önünde bulundurun.
  3. Görün: Mobil fotoğraf çekimlerinde belki de en önemli kurallardan. Mekanlar, nesneler, canlılar veya herhangi bir doğa olayını fotoğraflayacağınızı varsayalım. Çekmiş olmak için değil, anı yaşayarak ve tanıklık ederek basın o tuşa. Dolayısıyla baktığını çeken değil, gördüğünü çeken olun. Bu sayede yakalanan o duygu, anı daha etkili olarak fotoğraflayabilmenizi sağlar.
  4. Örnek alın: Dijital dünyada ve sanatta başarılı işler yapmış kişileri takip edin, çalışmalarını örnek alın. İnsanlar doğdukları andan itibaren gözlemleyerek ve görerek birşeyler öğrenir. Elbette taklitçi değil, ilham alan veya esinlenen olmak önemli.
  5. Cihazları tanıyın: Mobil fotoğraf çekimlerinde başarılı olmak isteyen kişilerin belki de daha önce hiç düşünmediği bir faktör. Telefonla çekiliyor diye, hiç bir cihazı küçümsemeyin. İçinde bulunduğumuz çağ itibariyle neredeyse bütün akıllı telefonlarda kameraların bir çok ayarı bulunuyor. Diyafram, odak, lens gibi bir çok kavram profesyonel fotoğraf makineleri kadar olmasa da mobil cihazlarda da bulunuyor.

Fable Legends İptal Edildi!

Cumhuriyet İMECESİ