Kapat
A+ A-

İşçi iyileştirme istiyor

Seçim öncesi, taşerondan kadroya geçen işçilerin sözleşmesinde iyileştirme bekleniyor. Kamu sözleşmelerinde de benzer talepler var.
Yayınlanma tarihi: 20 Ocak 2019 Pazar, 02:30

[Haber görseli]

İşçi konfederasyonları, 2020 sonuna kadar 6 ayda bir yapılacak yüzde 4’lük ücret artışlarına mahkûm edilen yaklaşık 900 bin işçiye ek zam için bastırıyor. Bu işçiler taşerondan kadroya ve belediye şirketlerine geçirilmişti.

İşçilerin ücretleri ya da yan ödemelerinde seçim öncesinde bir düzenleme yapılması bekleniyor. Kadro kapsamı dışında kalan yaklaşık 80 bin işçinin bir bölümünün de seçim öncesinde kadroya alınabileceğine işaret ediliyor. Ayrıca yaklaşık 200 bin kamu işçisini kapsayan sözleşmelerin seçim öncesinde imzanabileceğine dikkat çekiliyor.
Türk-İş Başkanlar Kurulu çarşamba günü Ankara’da toplanacak. Gündemde ana konu olarak, kamuda kadroya, belediyelerde ise şirketlere geçirilen yaklaşık 900 bin işçinin 2020 ortası ve sonuna kadar 6 ayda bir yapılacak yüzde 4’lük zamlara mahkûm edilmesi var. Enflasyonun yüzde 20.30 olduğu bir ortamda yüzde 4’lük zamların artırılması isteniyor. İkinci gündem başta KİT’ler olmak üzere kadro kapsamı dışında kalan yaklaşık 80 bin işçinin durumu. Toplantının ardından talepler dile getirilecek.

Yarısı Hak-İş’li
Kadro kapsamı dışında kalan yaklaşık 80 bin işçinin 40 bini Hak-İş üyesi. Yine kadroya geçirilen işçilerin de büyük bir bölümü Hak-İş’e bağlı sendikalara üye. Bu nedenle de Hak-İş, AKP ve hükümet temsilcileri ile ücretlerde artış yapılması ve kapsam dışında kalan işçilerin kadroya alınması için görüşmelerini yoğunlaştırdı. Son olarak Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’a taleplerini iletti. Kadroya geçen ve kapsam dışında kalan işçilere yüzde 20.30 oranında zam yapılmasını istedi.
İkramiye öne çıktı

Hükümetin de seçim öncesinde işçilerin ücret ve haklarıyla ilgili düzenleme yapması bekleniyor. Ücretlerde artış olmasa bile, belediye şirketlerine geçirilen işçilere de 52 gün ikramiye verilmesi, yakacak yardımı ve bayram parası gibi ödemeler olabileceğine işaret ediliyor. Kadro alamayan KİT işçilerinin bir bölümünün de seçim öncesinde kadro alabileceği beklentiler arasında bulunuyor.
Ayrıca kamu işçileriyle ilgili toplusözleşmede de süreç başlıyor. Önümüzdeki günlerde hükümet ile Türk-İş çerçeve sözleşme için masaya oturacak. 2 yıllık sözleşmenin seçim öncesinde imzalanabileceğine dikkat çekiliyor. Kadroya geçirilen taşeron işçilerinin ücret sorununun, kamu sözleşmelerine dahil edilerek çözülebileceği de belirtiliyor.


Atalay: Bu böyle gitmeyecek

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, kadro alan taşeron işçileriyle görüştü ve “Bu böyle gitmeyecek. Enflasyon zammı çıkacaktır. 4+4 ile böyle devam etmez. Toplu iş sözleşmesine dahil edilmeniz sorunları çözer. Ay sonu toplu iş sözleşmesi için komisyonlar oluşturulacak. Kadro alamayan personel, belediye çalışanları mağdur” dedi.
Güvenlik-İş Sendikası Başkanı Ömer Çağırıcı da, ücretlerde iyileştirme beklediklerini söyledi. Hükümetin bu taleplere kayıtsız kalamayacağını belirten Çağırıcı, şöyle devam etti:
“Her yerde söylüyorum. Cumhurbaşkanının bir sözü var. ‘Ben işçimi enflasyona ezdirmem’ diyor. Ancak şimdi işçi enflasyon karşısında ezildi.” Çağırıcı, bürokrasinin de taleplerini haklı bulduğuna dikkat çekti.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Numan Kurtulmuş