Kapat
A+ A-

Mobilya Sektöründeki Yüksek Fiyat Artışı ve Bunun Sektöre Etkisi

Türkiye’de mobilya sektöründeki durum dışarıya ne kadar bağımlı hale geldiğimizin ve bunun nasıl olumsuz sonuçları olduğunun küçük bir örneğidir. Mobilya Türkiye’de üretiliyor gibi algılansa da hammadde yurtdışından gelmektedir.
Yayınlanma tarihi: 22 Şubat 2018 Perşembe, 11:11

[Haber görseli]

Döviz ile satışı yapılan hammadde için en ufak bir kur farkı tüm sektör firmalarını etkilemektedir. Aynı ürüne kur farkından dolayı da sürekli zam gelmesi ise nihai olarak en çok tüketiciyi düşündürmektedir.

2017 Yılı içinde mobilya ve koltuk hammaddesine gelen %85 lik zam ile mobilya ve koltuk üreticilerini içinden çıkılmaz bir duruma sokmuştur. Bunun nedeni olarak en büyük sebep yurtdışından gelen hammaddenin fiyat yükselişi olarak gösterilmektedir. Bir yıl içinde hammaddeye gelen %85 zammı satılan ürünlere %85 olarak yansıtmak mümkün değildir.

İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası yönetim kurulu üyesi Uslu Büro Mobilyaları Genel Müdürü Yusuf Uslu da bu konunun çözülmesi için ellerinden gelen her şeyi yapmaya çalıştıklarını belirtmiş ve şöyle devam etmiştir;

“Bu zamlar bir tek satış yapan mağazaların sorunu değil bütün mobilya sektörünün içinde bulunan firmaların ortak problemi olarak düşünülmelidir. Bizler sektördeki tüm unsurlarımızı düşünerek en kısa süre olumlu gelişmelerin olması için var gücümüzle çalışıyoruz. Bizim de temennimiz sektörümüz planlamalarına kaldığı yerden devam edecek, çarşımızda ilkbahar mevsimin gelmesiyle gerçekten bir bahar havasını satışlarımıza yansıtacağımız bir ortamın gelmesidir.

2017 yılı zamlarını, İzmir’deki birçok firma fiyatlarına yansıtmamaya çalıştı ancak bu da şirket politikalarını gerçekten planladıkları gibi yürütmelerine izin vermedi. Esnafımızın güler yüzlü müşteri odaklı çalışmaları ile kazandığı kar veya ettiği zarar bile olsa bu prensip ile çalışmalarını özverili bir şekilde devam ettirmeye çalıştı.

Bu zor günlerde devletimiz mobilya sektörüne %10 KDV indirimi ile yardımcı olmaya çalıştı. Fakat bunun altı ay süre ile kısıtlandırılması sektördeki firmaları pek mutlu etmedi. Ama yine de altı aylık süreç içinde KDV indiriminden dolayı satışlar olumlu yönde etkiledi. Özellikle yönetici masa takımları bu süreçte satışı artış gösteren ürün gruplarındandır.

2018 yılı bizim umutlarımızı bağladığımız bir yıl olarak yola çıktık fakat zamların ardı ardının kesilmemesi firmaların 2018 yılına da olumlu bakmayı olumsuza çevirmiştir. Fakat izmir büro mobilyaları sektörü öncülüğünde ve diğer mobilya sektörleri de olmak üzere Türkiye çapında imza kampanyası başlatılmıştır. Dileğimiz bu imza kampanyasının olumlu şekilde bize geri dönmesidir.

Oda yönetimi olarak izmir büro mobilyaları sektörüne zirveyi yaşatmak istiyoruz. Faiş hammadde fiyat artışları, Ülkemizin içinde bulunduğu savaş ortamı, ekonomik belirsizlik bu yılda da güler yüzlü müşteri odaklı firma prensibimi ile her zaman müşterilerimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Gelecekte de müşteri odaklı prensibimizden, odaya bağlı firmalar olarak hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz.”

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer