Kapat
A+ A-

İnşaat İşçileri Sendikası'ndan Seda Sayan açıklaması

Seda Sayan'ın inşaat işçilerine yönelik sözlerine İnşaat İşçileri Sendikası'ndan yanıt geldi.
Yayınlanma tarihi: 6 Mart 2018 Salı, 17:29

Seda Sayan'ın dünkü programında söylediği ve inşaat işçilerini küçük düşürecek ifadelere İnşaat İşçileri Sendikası yazılı açıklamayla yanıt verdi.

İnşaat işçilerinin iş cinayetlerine kurban gitmesine, kötü çalışma koşullarına, hakaret, aşağılama ve tehditlere maruz kalmasına TV'lerde yer verilmemesine dikkat çekilen açıklamada, "Seda Sayan gibi bir TV şarlatanının fantezilerine araç edilmemiz bizler için asla kabul edilemez bir durumdur" denildi.

"İNŞAAT İŞÇİLERİNİN SEDA SAYAN GİBİLERİNİN FANTEZİLERİNDE YERİ YOKTUR"

İnşaat İşçileri Sendikası'nın yaptığı açıklamanın tam metni şöyle:

Her türlü kuralsızlığın hüküm sürdüğü şantiyelerde alınmayan iş güvenliği önlemleri sonucu yaşadığımız iş cinayetleri; gasp edilen ücretlerimiz; kötü barınma koşulları ve insan sağlığını tehdit eden yeme-içme sorunlarımız; maruz kaldığımız hakaret, aşağılama, tehdit ve küfürlerin tek bir hecesi dahi TV’lerde yer almazken; Seda Sayan gibi bir TV şarlatanının fantezilerine araç edilmemiz bizler için asla kabul edilemez bir durumdur.

İnşaat baronları için cennete, bizler içinse cehenneme dönüşen şantiyelerde nasıl ki taşeron patronları için insan değil de servet üreten birer para makinasına dönüşmemiz isteniyorsa, Seda Sayan gibilerin fantezi dünyasında da ‘Sırım gibi, tuttuğunu koparan ve kuvvetli’ bir “damızlık” olmamız isteniyor.

Köle sahiplerinin köleleri her açıdan metalaştıran yaklaşımlarını az çok biliriz. Duygusu, beklenti ve hayalleri yoktur kölelerin. Sahipleri için onlar önüne konulan yemeğin karşılığını gladyatör arenalarında canlarıyla, sürüldükleri işlerde tüm yaşamsal enerjileriyle ve rızaları olmayan (olmamak zorunda olan) cinsel sömürüyle öderler. Sayan gibi medya soytarılarının bizimle ilgili harcadığı sözler de aynı mantığın günümüzdeki izdüşümü değil de nedir?

"BU ÇÜRÜMÜŞLÜĞÜ TÜM SINIFIMIZ ADINA LANETLİYORUZ"

Bizi de kendilerinin her şeyi paradan ibaret gören, ruhlarını onun o pisliğinin içinde kaybeden insanlar olarak görüyor olmalı ki, program yaptığı kadına sanki hemen satın alınmaya hazırmışız gibi “ne olacak al bir inşaat işçisi” diyebiliyor. Söyleyecek söz bırakmayacak açıklıktaki bu çürümüşlüğü tüm sınıfımız adına bir kez daha lanetliyoruz.

Her gün farklı renk ve tonlarla karşılaştığımız bu söylemlerle bir kez daha bu düzenin ne kadar çürümüş olduğunu ve artık burnumuzun direğini çatlatacak kadar ağır kokular saldığına tanık oluyoruz. Emekçilerin yaşamını ve kimliğini magazin malzemesi haline getiren medya ve onun türden türe-renkten renge giren gösteri maymunları, hizmet ettikleri bu düzenin tüm ağır koku ve lekesini iliklerine kadar taşıdıklarını bir kez daha göstermiş oluyor. Seda Sayan gibilerinin gözünde biz işçiler istatistiklerde birer sayı, servet üreten birer araç, duygusu, iradesi ve benliği olmayan insan dışı varlıklar ve dahası damızlığız sanki…

"SEDA SAYAN BURJUVA SINIFININ DÜŞÜNCELERİNE TERCÜMAN OLDU"

Nasıl ki inşaat baronları ve taşeron patronlarının gözünde biz işçilerin can bedeli birkaç kuruşluk “kan parasıyla” geçiştiriliyorsa, Seda Sayan gibilerinin gözünde de çocuk sahibi yapan birer ‘araç’ gibi görülüyoruz.

Seda Sayan söylediği bu sözlerle nasıl bir insani ve ahlaki anlayışa sahip olduğunu ortaya koyuyorsa, aynı zamanda burjuva sınıfın emekçiler hakkındaki düşüncelerine de tercüman oluyor.

Bu yüzden Seda Sayan’a bir söz, işçinin hakkını gasp eden patron sınıfına ve emekçilerin yaşamını açlık, sefalet, yoksulluk ve yoksunlukla yozlaştıran bu lanet düzene birçok söz söylememiz gerekiyor…

Seda Sayan kendini böyle savundu: Ben inşaat işçisi bir babanın çocuğuyum

İnşaat işçilerinden Seda Sayan'a çok sert 'sperm' yanıtı

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Seda Sayan