Çavuşoğlu: Neden benim verdiğim bilgilere inanmıyorsunuz?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson'ın Afrin için 30 kilometrelik 'güvenli hat' önerisi yaptığını açıkladı. Tillerson "Türkiye ile karşı karşıya gelmek istemeyiz" dedi.

24 Ocak 2018 Çarşamba, 17:24

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa'da salı günü düzenlenen 'Kimyasal Silah

 Kullanımının Cezasız Kalmaması İçin Uluslararası Ortaklık' konulu toplantı kapsamında ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ile yaptığı görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ana gündem maddesi Türkiye'nin Afrin'e yönelik Zeytin Dalı harekatı olan görüşmede, Çavuşoğlu'nun verdiği bilgiye göre Ankara'nın yıllardır talep ettiği 'güvenli bölgeye' Amerikan tarafı destek sundu. Buna göre Tillerson, 30 kilometrelik güvenli hat oluşturma önerisinde bulundu.

Tillerson'a "Taciz olursa müdahale ederiz" dediğini belirten Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşının "Türkiye ile karşı karşıya kalmak istemeyiz" karşılığını verdiğini aktardı. ''ABD, YPG'ye verilen desteği sonlandırmalı'' vurgusunu yaptı.

Zeytin Dalı Harekâtı’nda sivillerin hayatını kaybettiği iddialarına tepki gösteren Dışişleri Bakanı  Çavuşoğlu, "Afrin'de siviller öldürülmüyor. YPG, öldürülen teröristleri sivil gibi göstermeye çalışıyor. Siz de buna inanmak istiyorsunuz. Neden benim verdiğim bilgilere inanmıyorsunuz?” dedi. 

 Çavuşoğlu, Afrin'den Türkiye'ye saldırılarda bulunulduğunu belirterek, "Bu terör örgütüne karşı bu operasyonu başlatmak bizim için önemlidir. Biz Kürtleri hedef almıyoruz. Türkiye'de Kürt vatandaşlarımız var. Biz Türkiye, Irak veya başka ülkelerdeki Kürtleri değil terör örgütlerini hedef alıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Çavuşoğlu’nun açıklamaların satır başları şöyle:

"Afrin bölgesinin terör örgütlerinden temizlenmesi için bu operasyon bizim ve Afrin için önemlidir. O bölgede DEAŞ da var, sınırı geçmeye ve Türkiye'ye saldırmaya çalışıyorlar. DEAŞ (elebaşları) ayrıca sınırı geçerek Fransa gibi ülkelere gitmeye çalışıyorlar. Afrin bölgesinde DEAŞ ile YPG arasında sınırlı bir iş birliği var. Dolayısıyla, Afrin bölgesinde YPG, PKK ve DEAŞ'ı hedef alıyoruz.

"Tehditler nereden gelirse gelsin Türkiye'nin bütün tehditleri temizlemesi gerekiyor. Şu anda Afrin (terör örgütleri) hedefte ama gelecekte Münbiç'te ve Fırat'ın doğusunda operasyonlar başlatabiliriz.

"Başka ülkelerin ne söylediği ile ilgilenmiyorum, halkımı dinliyorum"

"Afrin operasyonu bölgede istikrarsızlık oluşturmuyor. Operasyonumuz Suriye'nin sınır bütünlüğü ve birliği için önemlidir. Başka ülkelerin ne söylediği ile ilgilenmiyorum. Benim için önemil olan halkımın söyledikleri ve halkımı dinliyorum. Orada ciddi tehdit varsa onu temizlemem gerekiyor. Başka ülkelerin ne söylediği ile ilgilenmiyorum ama söylenenler doğru değil."

"ABD birçok vaatte bulundu ancak yerine getirmedi. Ben bunu Rex Tillerson'la görüşmemde açık bir şekilde dile getirdim.

“(Sınır gücü oluşturulmasıyla ilgili) ABD bizim endişelerimizi, kaygılarımızı anladı. Bunun çok ciddi bir durum olduğunu anladılar." yanıtı verdi.

"Suriye rejiminden izin istemedim"

"Afrin'de siviller öldürülmüyor. YPG, öldürülen teröristleri sivil gibi göstermeye çalışıyor. Siz de buna inanmak istiyorsunuz. Neden benim verdiğim bilgilere inanmıyorsunuz? Ben herkesten çok sivillerin durumunu ve insan haklarını önemsiyorum. Ben ülkemde 3,5 milyon Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapıyorum. Bu benim omzumda büyük bir yük oldu ve kimse bu yükü paylaşmıyor."

"Suriye rejiminden izin istemedim. Bu operasyon için kimseyle bir pazarlık ya da anlaşma yapmadık, çünkü bu bizim için bir güvenlik meselesi."