Orman yangınlarında "kasıt" şüphesi

CHP’li Ağbaba, artan orman yangınları üzerine araştırma istedi.
Yayınlanma tarihi: 20 Ağustos 2018 Pazartesi, 03:47

[Haber görseli]

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Ormanların azalması, sel felaketlerinin artmasına sebep oluyor. Türkiye’de 2013-2017 yılları arasında 833 orman kasıtlı olarak yakılmıştır” dedi.
Ağbaba, orma yangınları nedeniyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Ağbaba, Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye’de 10 yıl içinde 24 bin 264 orman yangını meydana geldiğini belirttiği araştırma önergesinde bu süre içinde en fazla orman yangınının Muğla, Antalya ve İstanbul’da yaşandığını kaydetti.

Son 2 haftada kıyım

Orman Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan raporlara göre 2017 yılında 11.993 hektar ormanın yandığını belirten Ağbaba, “2017 son 5 yıl içinde en fazla ormanlık alanın yandığı yıl olarak kayıtlara geçti” dedi. Ağbaba, TBMM Başkanlığına verdiği önergede orman yangınlarının başka afetlere yol açtığını belirtti ve “Artan nüfus ve aşırı tüketim, doğal kaynakların, özellikle ormanların hızla yok olmasına neden olmaktadır. Bunların sonucunda ise erozyon, su kaynaklarının bozulması, hava kirliliği, çölleşme, sel ve heyelan gibi afetler görülmektedir” ifadelerini kullandı.
Meclis araştırma önergesinde 2013-2017 tarihleri arasında yaşanan orman yangınlarının sebeplerini de ele alan Ağbaba, 2013-2017 yılları arasında 833 ormanın kasıtlı olarak yakıldığını, 4 bin 725 ormanın da ihmal, kaza ve dikkatsizlik sonucu yandığını açıkladı. Bin 142 ormanınsa doğal sebeplerden ötürü yandığını belirten Ağbaba 6 bin 683 ormanınsa faili meçhul nedenlerden ötürü yandığını açıkladı.

Orman yangınlarında son yıllarda artış yaşandığı gözlendiğini ifade eden Ağbaba, “Raporlarda henüz yer almayan güncel verilere göre 2018 yılı Ağustos ayının ilk 15 gününde yurdun farklı bölgelerinde 100’den fazla orman yangını meydana geldiği kamuoyuna yansımıştır. Orman yangınlarının çoğunluğu Ege ve Akdeniz bölgesinde meydana gelmiştir. Ormanların bu kadar kısa süre içerisinde azalıp kül olması endişe verici ve şüphe uyandırıcıdır. Bu nedenlerle, ülkemizde yıllar içerisinde orman yangınlarının artış göstermesinin arkasında yatan sebeplerin araştırılması; sel ve taşkın felaketlerinde yaşanan artış ve dolayısıyla can ve mal kayıplarının yaşanmasında, orman alanlarının azalması arasındaki bağlantının araştırılması gerekmektedir” dedi.

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Veli Ağbaba