Tarihe viyadük

Roma dönemine ait en büyük ikinci su kanalı olma özelliğini taşıyan İzmit’teki Paşasuyu’ndaki 4 tarihi kemer, Kuzey Marmara Otoyolu için yapılan viyadük çalışması nedeniyle yok oldu. İzmit Belediyesi, Paşasuyu’nu 2015 yılında turizme açacağını duyurmuştu.

cumhuriyet.com.tr
11 Eylül 2018 Salı, 23:35

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde bulunan, Roma, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminden günümüze kadar gelen 24 kilometre uzunluğundaki Paşasuyu zor günler geçiriyor.
Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında üzerinden viyadük geçecek Paşasuyu’na temeller dikildi. Üzerinde toplamda 21 su kemeri bulunan Paşasuyu’ndaki 4 kemer viyadük çalışması nedeniyle yok oldu.

İzmit’in fethinden sonra ilk vali olan Gazi Süleyman Paşa, Osmanlı arşiv belgelerinde Köhne Hamam diye tabir edilen hamamı inşa ederek hamamın suyunu Paşasuyu’ndan temin ediyor.
Paşasuyu’nun bir diğer özelliği ise Roma dönemine ait yapılan ikinci büyük su kanalı olması. Paşasuyu, bir dönem içme suyu kaynağı olarak kullanılmasının yanı sıra bölge halkının tarımsal faaliyetlerinde de aktif rol oynayan bir kaynak.

İzmit Belediyesi, kentin tarihinde önemli bir yer tutan Paşasuyu’nu 2015 yılında turizme açacağını duyurmuştu.

AKP’li İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın talimatıyla Nikomedia, Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde İzmit’in içme suyunun sağlandığı Paşasuyu’nun gün ışığına çıkartılması ile ilgili proje hazırlandı.
Proje kapsamında Paşasuyu, tarihi su kemerleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek bir alan haline getirilecekti. Ancak Kuzey Marmara Otoyolu’nun o bölgeden geçişiyle birlikte proje iptal edilmiş oldu.

Yılsonunda tamamlanacak

Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüleri ile bağlantı sağlayacak olan İstanbul’dan Sakarya’nın Akyazı ilçesine kadar devam edecek Kuzey Marmara Otoyolu’nda çalışmaların yılsonu tamamlanması bekleniyor