‘Korku tüneli’ planı askıda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yapılmaya başlanan Çamlıca Tepesi’ndeki camiye özel tünel projesinin imar planı askıya çıktı.
Yayınlanma tarihi: 18 Şubat 2015 Çarşamba, 05:14

[Haber görseli]

CHP’li meclis üyesi Hüseyin Sağ, “Bu özel tünel İstanbul halkının parasıyla yapılıyor. Bu plan değişikliğine CHP İzleme Komisyonu olarak önce askı süresi içinde itiraz edeceğiz, itirazımız kabul edilmezse de dava açacağız” dedi. Plan değişikliğine itiraz süresi ise 30 gün.

CHP’li üyelerin “korku tüneli” olarak nitelendirdiği Çamlıca Camii’ne tünele ilişkin üst ve alt ölçekli imar planı değişikliği İBB’de askıya çıktı. Tünel Libadiye’den başlayacak, Büyük Çamlıca Tepesi’ne doğru uzanacak. Toplam uzunluğu 3 kilometre olan tünel projesi kapsamında Libadiye Gürpınar Caddesi’ndeki park alanları da kaldırılarak yola dahil edilecek. Tünel projesi kapsamında Libadiye-Gürpınar Köprülü Kavşağı’nın bulunduğu kısımda Üsküdar-Ümraniye TEM bağlantı yolunun kuzeyindeki Çamlıca Ümraniye E-5 bağlantı yolunun kuzey yönünde genişletilmesi isteniyor.

[Haber görseli]

Çamlıca Camii’ne tünel yapılacağını kamuoyu Cumhuriyet’in 14 Kasım 2014 tarihli manşetinden öğrenmişti

Plan değişikliğine itiraz edeceklerini söyleyen Sağ, “Sütlüce’deki cemevine ibadet etmek için giden Alevi vatandaşlarımız güvenlik noktasından geçmeden ibadet etmeye gidemiyor. AKP binasında eğer bir toplantı varsa ibadet etmek için giremiyorlar. Diğer tarafta ise Çamlıca Camii’ne özel tünel yapılıyor” dedi. Plan değişikliği geçen kasım ayında İBB Meclisi’nde sert tartışmalara AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilen tünel projesini CHP’li meclis üyeleri “Tüneli kazacaksınız ama yolun sonu otopark” sözleriyle eleştirmişti.

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ