Paris, hava kirliliğine trafikle karşı koyuyor

Paris’te havakirlilik oranının yüksekliği nedeni ile alternatif trafik uygulanıyor.
Yayınlanma tarihi: 17 Mart 2014 Pazartesi, 14:24

[Haber görseli]Alternatif trafik uygulamasında bugün tek sayılı plakalı arabaların trafiğe çıkmasına izin verildi. Kamyonların trafiğe çıkması yasaklanırken sadece ticari taksi ve acil hizmet veren araçların dolaşmasına izin verildi. Paris’te geçen hafta hava kirliliği nedeni ile cuma günü başlayan üç günlük toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanımın da süresi uzatıldı.

Uygulamadaki amaç hava kalitesini iyileştirmek. Yaklaşık 700 polis, alınan bu tedbirin uygulanmasını kontroletmek için belli noktalarında seferber edildi.

Parislilerin yaşamını kolaylaştırmak için, toplu taşıma araçları otobüs, metro ve banliyölere giden trenler in Pazartesi günü de ücretsiz olduğu duyuruldu.

Fransa Başbakanı Jean - Marc Ayrault , sabah yedide Paris polis merkezine bir ziyaret gerçekleştirdi ve çalışmaları yerinde izledi.

Paris'te kirliliği azaltabilmek için Alternatif trafik uygulaması 22 komşu belediyeler ile yürürlükte. Gerekirse "alternatif trafik uygulaması uzatılacak.

DENETLEMEDE CEZA YAĞDI

Bu arada kurallara uymayanlara 22 avro ceza kesileceği açıklandı. Sabah başlayan denetimlerde saat 12’ye kadar 3 bin kişiye ceza yazıldı.

A+ A-