Kapat
A+ A-

Skandal projeden bir de yol geçecek

FETÖ sanığı Ömer Faruk Kavurmacı’nın birçok projede ortağı olan Ömer Saçaklıoğlu’nun şirketi Metal Yapı Konut’un Küçükçekmece Gölü kıyısına yaptığı “Blue Lake” adlı projeden yol geçecek.
Yayınlanma tarihi: 17 Aralık 2017 Pazar, 23:39

Eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı ve FETÖ sanığı Ömer Faruk Kavurmacı’nın birçok projede ortağı olan Ömer Saçaklıoğlu’nun şirketi Metal Yapı Konut’un Küçükçekmece Gölü kıyısına yaptığı “Blue Lake” adlı projeden yol geçecek.

2 kez iptal edildi

Gazetemiz projede gerçekleşen skandallar zincirini geçen günlerde duyurmuştu. Küçükçekmece Belediyesi, Metal Konut’un yaptığı projeye 31 Aralık 2013’te ruhsat vermiş. Projede, ruhsat gerektiren ilaveler ve değişikliklerin yapıldığı ortaya çıkınca 27 Ekim 2017’de yapı tatil tutağı düzenlemişti. Belediye, 31 Ekim 2017’de de yapı ruhsatını iptal etmişti. Şirket, iptal işlemini mahkemeye taşımış. İdare mahkemesi, ruhsatın iptalinin yürütmesini durdurmuştu ancak ilçe belediyesi “ruhsat eklerine aykırılıkların yasal süre içerisinde giderilmediği gerekçesiyle” bir kez daha yapı ruhsatını iptal etti. Proje hakkında da ilçe belediyesi 7 Aralık 2017 tarihli encümen kararıyla yıkım cezası verildiğini duyurmuştu.

Kararda oybirliği

Haberimizin yayımlanmasından 2 gün sonra İBB Meclisi’ne projeye ilişkin ilginç bir teklif geldi. İBB Ulaşım Planlama Müdürlüğü Küçükçekmece Yalı Caddesi ve 27 Mayıs Caddesi’ne projenin üstünden yol geçirerek bağlanmasını istedi. Teklif oybirliğiyle kabul edildi. Buna göre projenin ortasından bazı yapılar yıkılarak yol geçirilecek.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Kadir Topbaş