Kapat
A+ A-

İstiklal Caddesi’ne beton üzerine saksı içinde ağaç

Taksim'de kaldırım çalışmalarının sona ermesinin ardından peyzaj çalışmaları başlıyor. 1350 metrelik caddeye 24 saksı ağaç yerleştirilecek.
DHA
Yayınlanma tarihi: 24 Şubat 2018 Cumartesi, 12:14

[Haber görseli]

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi’nde peyzaj çalışması yapacak. İBB Park Bahçeler Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan projeyle, 1350 metrelik tarihi caddeye 24 adet saksı ağaç yerleştirilecek.

[Haber görseli]

Bu kapsamda, İstiklal Caddesi’nin Taksim Meydanı’na bağlandığı noktaya da 8 saksı ağaç konulacak. Taksim Meydanı, Ağa Cami önü, Galatasaray Meydanı, Odakule ve Tünel Meydanı’nı kapsayan çalışma kapsamında, 20 metre arayla saksılar yerleştirilecek. Ağaç türü olarak, ilex ve defne gibi türler seçildi.

1 Mart’ta yerleştirme işlemlerinin başlanacağı projede, saksılardan 4 adedi İstiklal Caddesi ziyaretçilerinin oturabileceği şekilde tasarlandı. İBB Park Bahçeler Daire Başkanlığı'nca esnafın görüşleri doğrultusunda İstiklal Caddesi boyunca yerleştirilecek saksılar, dükkân önlerini kapatmayacak. Oturma yerleri ahşap olacak saksıların tasarımında, İstiklal Caddesi’nin dokusundan ve cadde üzerindeki tarihi yapılardan ilham alındığı belirtildi. Caddeye mevsimlere göre meyve ağacı saksıları da yerleştirilecek.

[Haber görseli]

Cumhuriyet İMECESİ