Kapat
A+ A-

HES eylemi işsiz bıraktı, halk tepki gösterdi

Artvin’in Arhavi İlçesi'ndeki Kamilet Vadisi’nde yapımı süren hidroelektrik santral (HES) projesini protesto amacıyla düzenlenen gösteriye katılan özel çay fabrikası işçileri, işyerinden izin almadan ayrıldıkları gerekçesiyle işten çıkartıldı.
DHA
Yayınlanma tarihi: 24 Temmuz 2014 Perşembe, 12:26

[Haber görseli]

Cihani Deresi üzerinde geçen yıl yapımına başlanan 14 megavatlık Kavak HES projesini protesto eden ve kurdukları çadırda nöbet tutan yöre sakinleri, enerji şirketinin dere üzerine inşa ettiği ve kaçak olduğu ortaya çıkan köprüyü 10 gün önce taş koyarak trafiğe kapatarak, protesto etti. HES çalışanları ile bölge halkı arasında çıkan arbedede 2 çevreci yaralandı. Olaylar üzerine çalıştığı fabrikadan eylemin yapıldığı alana giden Osman Duman ve kadın işçi Aytaç Yılmaz, işyerinden izinsiz ayrıldıkları gerekçesiyle işten çıkarıldı.


İki işçinin işten çıkarılmasını protesto amacıyla jandarma ekiplerinin de güvenlik önlemi aldığ çay fabrikası önünde toplanan yaklaşık 100 kişi işletme aleyhine sloganlar attı. Burada açıklamada bulunan işten çıkartılan işçilerden Osman Duman, bölgede yapılan HES’e karşı çıkan köylülerin mücadelesine destek verdikleri için işten çıkarıldıklarını belirterek şunları söyledi:

"Bu olaydan önce de haklarımız gasp ediliyordu. Bu duruma sessiz kalmadığımız için fabrika yönetimi tarafından hedef olarak görüldük. Ne emeğe, ne de emekçiye saygı var. Emek en yüce değerdir ve ayaklar altına alınamaz. Sermaye topraklarımız üzerinde kendini egemen kılamaz. İşçilik onurlu bir meslektir. Hiçbir işçi, yaşamını, çayını, suyunu, köyünü savunan halka destek verdi diye işte kovulamaz. Biz asla fabrikaya dönmeyeceğiz ve çalışamayacağız. İşçilerin olmadığı yerde bu fabrika da olmayacaktır. Yasal ve toplumsal mücadelemiz sonuna kadar devam edecek."

Eyleme katılanlar da işten atılan işçilerin yanında olduklarını ifade etti. Grup daha sonra sloganlar atarak fabrika önünden ayrıldı.

İŞYERİNDEN İZİNSİZ AYRILDILAR

Noğa Çay Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Yıldırım ise, işten çıkarılan işçilerin daha öncede disiplinsiz hareketlerde bulundukları gerekçesiyle uyarıldıkları belirterek, mesai saatinde işlerini bırakarak fabrika sahasından ayrılmaları nedeniyle işten çıkarıldıklarını söyledi.
Cumhuriyet İMECESİ