“Hayalim İzmir’e ‘Cumhuriyet Müzesi’ kurmak”

Bu yıl 88’incisi düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı’nın kültür ve sanata verdiği önem kapsamında gerçekleşen Yüz Yüze Sohbetler, ünlü araştırmacı yazar – şair Sunay Akın’ı ağırladı.

09 Eylül 2019 Pazartesi, 10:10

Cumhuriyet döneminin tarihe damga vuran olaylarını anlatan ve seyircilerden büyük destek gören Akın, söyleşi sonunda ayakta alkışlandı.Sivas Kongresi’ni anlatan Sunay Akın, “İzmir Faciaları” kitabından bahsetti. Akın, “İşgal altında İzmir’de yapılan faciaları anlatıyordu. Güzel İzmir, senin adını taşıyan bir kitap 100 yıl önce Sivas’ta insanların elinde okunuyordu. Ben o kitabın uzun süredir peşindeyim. O kitaptan bir tane buldum. Önümüzdeki hafta alacağım. Çanakkale, Çanakkale Savaşı’dır, İstanbul zaten İstanbul, Samsun Bandırma ile, Ankara Anıtkabir’le. Peki İzmir? Benim hayallerimden biri de İzmir’e ‘Cumhuriyet Müzesi’ kurmak. Cumhuriyetin bütün değerleri, ruhu, her şeyi İzmir’dedir. Keşke bütün Türkiye İzmir gibi olsa. İzmir bunu hak ediyor. O kitabın (İzmir Faciaları) hem orjinali burada olacak müzede, ilk fırsatta bütün İzmirlilere dağıtmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Hastalığımız Alzheimer

Son yıllarda tüm değerlerin unutulmaya başladığını ifade eden Akın, “Ülkemizin içinde bulunduğu hastalığın adı Alzheimer. Nereden geldiğini bilmeyen, nereye gideceğinden zaten kimsenin haberi yok. Herkes aynı şeyi düşünüyorsa, orada kimse bir şey düşünmüyor demektir. Farklı farklı düşüneceğiz, her farklı düşünce bizi daha zengin ve güzel kılar. Her farklı düşünce bir enstrüman gibidir. Demokrasi, farklı farklı enstrümanlarla kurulan en güzel orkestradır. Ama seçip orkestraya gönderdikleriniz nota bilecek. İzmirli zekidir, başka bir şey söylemeye gerek yok” dedi. Akın, Prof. Dr. Haluk Oral’ın hazırladığı “İstiklal Sergisi”ni İzmir’e getirmek istediğini de ifade etti.

 Neden şaşırıyorsunuz?

İstanbul Beyazıt Kütüphanesi’nin 1950’lili yıllarda okurlara yetmediğini ve yanında bulunan arsayla genişletilmesi talebinin reddedildiğini anlatan Akın, “Kütüphane yetmiyordu. İstanbul Belediyesi’nden bu arsa istendi. Vermediler… Gerekçesi ‘biz oraya cenaze arabalarını park ediyoruz’ oldu. 60 yıl önce cenaze arabaları park ediyor diye kütüphanenin büyümesine izin verilmiyorsa, haberlerde gördüğümüz kadın cinayetlerine, şehit görüntülerine neden şaşırıyorsunuz?” diye konuştu