Sorumluluğumuzun farkındayız

Başkanlar yazıyor: Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Cumhuriyet Ege için yazdı...
Yayınlanma tarihi: 13 Eylül 2019 Cuma, 09:40

[Haber görseli]Sorumluluğumuzun farkındayız Cumhuriyet Ege’nin Cumhuriyet sevdalısı değerli okurları... Bu hafta gazetemiz aracılığıyla evlerinize, işyerlerine konuk olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyorum.

Aslında konuk olmak ve sohbet etmeyi severim. Bu anlamda yıllardır Balçova’nın sokaklarını arşınlıyorum. 15 yıl boyunca neredeyse her gün en az beş eve gider; hasta olan, yeni doğum yapan, çeşitli sıkıntılar yaşayan vatandaşlarımızla birlikte zaman geçirirdim. Beraber sevinip, beraber üzülmenin, dertleri ve sevinci birlikte paylaşmanın değerini iyi bildiğime inanırım.

Adaleti mumla aradığımız günümüz Türkiyesi’nde; haksız ve adaletsiz seçim sürecinin zorlu günlerini aştıktan sonra Balçova Belediye Başkanı oldum. Az değil, neredeyse Balçova’da yaşayan her on yurttaşın yedisinin oyunu aldım.

Tek tek evlerine gittiğim, dertlerine ortak olduğum vatandaşlara karşı şimdi daha büyük bir sorumluluğum vardı. Belediye başkanı olunca bu sorumluluğun üstüne bir de ülkemizin aydınlık yarınlara ulaşması için üstlendiğimiz görevin verdiği sorumluluk eklendi.

Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum. Ülkemizin içinden geçtiği bu günlerde böyle bir sorumluluğu üstlenmekten gurur duyuyorum. Bu sorumluluk benim yol haritamı da belirlemiş durumda.

Sadece yol yapan, çöpleri toplayan, ağaçları budayan bir belediye başkanı olmak işin kolay yanı.

Ama söylediğim gibi bizim farklı bir misyonumuz var. Ulaşmak istediğimiz tam bağımsız ve vatandaşlarının tamamının huzur içinde yaşadığı Türkiye özlemi var.

Bu nedenle daha çok çalışmak, vatandaşımızın zorluk çektiği alanlarda daha farklı projeler üretmek zorundayız.

Aslında, biz Balçova’da bu anlamda çok büyük bir zorluk çekmiyoruz. Çünkü 15 yıldır Balçova’da yürütülen sosyal belediyecilik anlayışı var. Ben ve ekip arkadaşlarım, bu sistemin eksik kalan ya da güncellenmesi gereken yerlerini daha iyi noktalara taşıyoruz. Bunun yanında yeni projeler ile ilçe halkımıza daha iyi hizmet vermek için çalışıyoruz.

Kısacası vatandaşın özellikle ekonomik anlamda zorlandığı konularda onların yanında oluyoruz. Ne kadar pembe bir tablo sergilenmeye çalışılsa da her gün sokakta, insanlarla birlikte olan birisi olarak yaşanan zorluğu biliyorum.

Bu yüzden çocuklarını okula gönderirken kıyafet hatta defter bile alamayan ailenin yanında olmamız gerektiğini biliyorum. Çocuğunu kreşe gönderemediği için işinden çıkmak zorunda olan annenin yaşadığı zorluğu biliyorum. Kimsesi olmadığı için komşusundan gelecek bir kap yemeğin yolunu gözleyen yaşlının hissettiği acıyı biliyorum. Engelli çocuğu pencereden dışardaki insanlara bakarken akülü bir araç alamamanın verdiği yürek sızının içimde hissedebiliyorum. Kültürel etkinliklerle daha fazla vakit geçirmek isteyen gençlerin ve kadınların yaşadığı özlemi biliyorum. Bu acıların, özlemlerin, sızıların olmaması için de bütün mesaimi harcıyorum.

İlk kreşimizi hizmete açmak üzereyiz. Göreve gelir gelmez ilk yaptığım ve en çok keyif aldığım işlerden birisidir. Tüm okullarımızın bakım ve onarımlarını yaptık. Maddi güçlük çeken ailelerimize destek olmak amacıyla bin öğrencimizin kıyafet ve kırtasiye ihtiyaçlarını karşıladık. Bu da bizim çok önem verdiğimiz bir hizmetimiz. Çocuklarımızın hiçbirini yardım yaptık diye teşhir etmiyoruz. Tam aksine çocuk, aldığı kıyafetlerin yardım olduğunu bile bilmiyor. Balçova’da ikamet edip üniversiteyi kazanan öğrencilerimize plaket töreni düzenledik. Hem başarıyı ödüllendirmek hem de bundan sonra sınava girecek çocuklarımıza teşvik olsun diye kazanan her çocuğumuza bir dizüstü bilgisayar ve Nutuk verdik. Ayrıca şehir dışında okuyan öğrencilerimizin ulaşım bedellerini karşılıyoruz.

Bunun dışında kadınlarımıza yeni spor merkezleri açtık. Bir de Semtevleri ve kadın kooperatifinde emekleri ile ürün üreten kadınlarımız için satış noktası açıyoruz. Gençlerimizi ve kadınları sosyal aktivitelerle buluşturacak kültür merkezi yapıyoruz. Proje anlamında Türkiye’nin en özel cemevini yapıyoruz. İnsanların ibadetlerini istediği şekilde yapması bizim için çok önemli.

Diğer yandan da Balçova’nın gelecek on yıllarını oluşturmak için İzmir Büyükşehir Belediyemiz ve ilgili bakanlıklar ile planlama çalışmalarını sürdürüyoruz. Parklarımızı ve yeşil alanlarımızı vatandaşlarımızın daha keyifli vakit geçirebilecekleri şekilde düzenliyoruz.

Elbette ki bunlar daha başlangıç. Daha yapacak çok iş var. Balçova’da birlikte yürüdüğümüz büyük bir ailemiz var. Ailemiz ile birlikte güzel yarınlar için el ele vererek tüm zorlukları aşacağımıza inanıyorum.

A+ A-