Deniz ve liman şehri İzmir

Konuk Yazar: Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Cumhuriyet Ege için yazdı...
Yayınlanma tarihi: 13 Eylül 2019 Cuma, 11:09

Varlığını Tanrı vergisi körfezine ve limanına borçlu olan İzmir, doğal bir liman ve deniz şehridir. 20. yüzyıl ortalarına kadar tarım ürünleri ihracatı ile Doğu Akdeniz’in en büyük liman şehri unvanını elinde tutan İzmir, 1970’li yıllarda sanayinin gelişmesiyle beraber büyük kimlik değişimi yaşadı. Artan nüfusun körfez üzerinde yarattığı yoğun baskı denizi kullanabilir olmaktan çıkardı. Sanayi yatırımlarının İstanbul ve Marmara Bölgesi’ne yönelmesi İzmir Limanı’nın geride kalmasına yol açtı. Her ne kadar İzmir Aliağa’da yeni liman yatırımları gerçekleşse de Ege Bölgesi’nin Türkiye’nin aktarma limanı olma kabiliyeti ciddi ölçüde zayıfladı.

Ülke ekonomisinin geldiği mevcut durumda Marmara Bölgesi’ndeki aşırı ve plansız büyüme nedeniyle yaşanan sorunlar, İzmir’in önünde yeni fırsatları ortaya koyuyor. Bu potansiyeli küçük dokunuşlarla ortaya çıkarıp İzmir’i ihtişamlı günlerine geri döndürebileceğimize inanıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin TCDD Genel Müdürlüğü ile yürüttüğü “İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi” yüzülebilir körfez hedefiyle ekolojik açıdan, yaklaşma kanalının taranması ve limanın kapasitesini büyütme imkânı ile ekonomik yönden sıçrama imkânı sunuyor.

Kemalpaşa Lojistik Merkezi başta olmak üzere lojistik merkezlerle üretim merkezlerini limanlara bağlayıp yükü denize indirdiğimiz ölçüde İzmir ve Ege, Batı Anadolu’nun lojistik merkezi haline gelecektir. Çin’in Uzakdoğu’yu Avrupa’ya demiryolu ve denizyolu ile bağlamayı öngören Tek Kuşak Tek Yol Projesi’nde İzmir limanları ile yer almalıdır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin körfezde yolcu taşımacılığı ve kıyı tasarımı projeleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yeni marina yatırım planları körfezin maviliğine kavuşmasıyla beraber şehri yeniden denizle bütünleştirecektir. 2027 yılına kadar ortalama her 39 günde bir yeni geminin suya indirilecek olması ve küresel yolcu sayısının 30 milyona yükselme beklentisi, ülkemize kruvaziyer turizminde yeni fırsatlar veriyor.

2020 Nisan itibarıyla İstanbul Galataport’a ilk geminin yanaşacak olması ve yapımı planlanan Yenikapı Kruvaziyer Limanı, ülkemiz kruvaziyer turizmini tetikleyecektir. Bu gelişmeler doğrultusunda İzmir’in uzun aradan sonra yeniden kruvaziyer ağına katılacağını düşünüyoruz. Bu esnada İzmir Limanı’nın daha fazla gemiye hizmet vermesi için parmak iskele yatırımlarının yapılması, modern bir yolcu terminaline kavuşması ve Alsancak ile Kemeraltı başta olmak üzere şehir merkezinde cazibe alanları yaratılmasını için çabalarımız devam ediyor.

Özellikle İzmir Körfezi içinde Bayraklı sahili ve Karşıyaka-Bostanlı sahil şeridinde yapılacak yeni yat limanları, güzel şehrimize yepyeni bir görünüm kazandıracaktır. İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde planlanan İzmir Deniz Festivali ve İzmir Deniz Müzesi projeleri de şehrimizi Doğu Akdeniz’de yıldız haline getirecektir.

A+ A-