Doğruya doğru, yanlışa yanlış

Fransızların çok tuttuğum bir sözü vardır, “Biz kediye kedi deriz” derler. Evet, kediyi kaplan ya da tavşan olarak tarif etmenin mantığı da anlamı da yok. Sözü İzmir’deki iki sportif tesise getireceğim. Birisi Tire Atatürk Stadı. Diğeri henüz girişim aşamasındayken sekteye uğrayan Göztepe Akademisi. Ortada iki yanlışlık var, birinde yanlıştan dönülüyor ve İzmir Büyükşehir Belediyesi meseleye ağırlığını koyarak gereken adımı atıyor
Yayınlanma tarihi: 13 Eylül 2019 Cuma, 11:52

[Haber görseli]Tire 1922 ve Tire Atatürk Stadı

Dokuz sezon önce Süper Lig’de iken geçen sezon amatör kümeye düşen Bucaspor borç harç içindeki Tire 1922 ile anlaşarak kulübün adını değiştirdi ve bu sezon Bucaspor FK adıyla 3. Lig’de oynamaya başladı. Bu adımla iki handikap oluştu. Birincisi, yılların köklü Tire 1922’si profesyonel liglere veda etti. Tire Belediyesi başta olmak üzere Tire’nin köklü kuruluşları ve önde gelen simaları bu vedayla birlikte Tire’nin ışığının ne kadar azalacağının farkında olmasalar gerek! Hep hatırlata geldiğim gibi, “Futbol sadece futbol değil”; Tirelilerin bunu bir zaman sonra belki anlayacak fakat geri dönüş çetrefilli ve çok zor olacak.

İkinci handikap ise Bucaspor FK’nin maçlarını Buca’da oynayacak olması nedeniyle 15 bin kişilik yeni Tire Atatürk Stadı’nın atıl duruma düşmesi. Endüstriyel futbol böyle bir şey; koskoca Tire 3. Lig’deki profesyonel takımına sahip çıkamadı ve 60 milyon harcanarak İzmir Büyükşehir ve Tire Belediyesi kaynaklarıyla yapılan yepyeni stat da açığa düşmüş oldu!

Planlama olmamasının, yanar söner anlık heveslerin faturasını halk ödüyor! Stada önce halkın muhalefetine karşın kendi adını veren (Stadın adı tepkiler üzerine “Atatürk” olarak değiştirildi) önceki belediye başkanı Tayfur Çiçek ödemiyor! Günümüzde Süper Lig’de bile takımların en az yarısı 4-5 bin taraftar önünde oynarken 3. Lig’deki Tire 1922’ye 15 binlik stada ne gerek vardı? Tire 1922’nin 2. Lig ve PTT 1. Lig planlaması, hesapları olsaydı hadi neyse... Mevcut stadın iyileştirilmesi ve gerekirse takviyesi yeterdi de artardı Tire’ye. Umarım yeni stat çürümeye terk edilmez ve işlevselliği için formüller üretilir.

Göztepe ve Soyer’in müjdesi

İzmir’de sportif alandaki ikinci yanlışlık Göztepe’nin başladığı altyapı tesislerinin, Göztepe Akademisi’nin ruhsatının Torbalı Belediyesi’nce iptali. İki ayı aşkın süre önce atılan bu adımdan sonra tepkiler üzerine Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur, iki ay süre vermiş, bazı pürüzlerin giderilmesinden sonra ruhsatın yenileneceğini belirtmişti. Aynı şekilde 14 Haziran’daki Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer olumlu bir işaret vermiş, hatta aynı akşam Göztepe’nin kuruluş kutlamalarına katılmıştı.

İzmir’in Süper Lig’deki tek temsilcisi Göztepe’nin bir altyapı tesisi yok, futbol okulu yok ve bu çok büyük bir eksiklik. Göztepe Akademisi, 103 bin metrekarelik bir alanda bu boşluğu dolduracak; 8 futbol sahası, 2 basketbol, 2 tenis sahası yanında yüzme havuzu, sosyal donatı alanları ve okuluyla Torbalı ve İzmir için, hatta Türk futbolu için dev bir adım olacak. Nitekim, İzmir Büyükşehir Belediyesi Torbalı’daki tesislerin önünü açıyor; Başkan Soyer konuyla ilgili olarak bu yazının kaleme alındığı 10 Eylül Salı akşam saatler de bir tweet atarak Göztepe’ye müjdeyi verdi: “Sevgili İzmirliler, kamuoyunda Torbalı Tesisleri diye bilinen ilgili parsellerin spor alanı olarak belirlenmesiyle ilgili Nazım İmar Plan Değişikliği yarın belediyemizin meclisinde görüşülecek. İzmir’de spora destek olacağız demiştik, yapıyoruz.”

Muhtemelen de gazetemiz basıldığında İzmir Büyükşehir Meclisi’nde gündeme gelen plan değişikliği oybirliğiyle ya da çok ezici çoğunlukla geçmiş olacak ve stadı bitmeye giden Göztepe yeniden ruhsatlandırma ile birlikte Torbalı tesislerine de hız verecek.

A+ A-