Davutoğlu konuştu, sosyal medya 'günün şakası' dedi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Freedom House'un Türkiye'yi "kısmen özgür ülkeler" kategorisinden "özgür olmayan ülkeler kategorisine" yerleştirmesine tepki gösterdi. Türkiye'nin 'kısmen özgür' ülkelerden daha özgür olduğunu iddia eden Davutoğlu'nun bu sözleri sosyal medyada geniş yankı uyandırdı.

Yayınlanma: 02.05.2014 - 16:16
Abone Ol google-news

Umman Dışişleri Bakanı Yusuf Bin Alavi ile Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Davutoğlu, Umman ile Türkiye arasındaki ilişkilerin 16. yüzyıldan bu yana sürdüğünü ve o zamandan bu yana hiçbir zaman sıkıntı yaşanmadığını vurguladı. Görüşmelerinde şu anda da aynı perspektife sahip olduklarını gördüklerini dile getiren Davutoğlu, Alavi'nin Ortadoğu'da da herkesin takdir ettiği, etkin diplomasi yürüten ve sorunlara çok pozitif katkı yapan bir mevkidaşı olduğuna dikkati çekti.

"TÜRKİYE ÖZGÜR DENİLEN ÜLKELERDEN DAHA ÖZGÜR..."

Freedom House'ın raporuna ilişkin soru üzerine Davutoğlu, "Türkiye o raporda zikredilen ülkelerle birlikte anılabilecek bir ülke değil. Hepimizin bu ülkedeki demokratik altyapıya ve özgürlükleri yaşayan insanlar olarak önce bu rapora eleştiri getirme zorunluluğumuz var" diye konuştu. Davutoğlu, raporda hem olgusal bazı yanlışlıklar hem de Türkiye'yi hiç hak etmediği bir kategoride değerlendirme önyargısı olduğunu ifade etti. Raporda 44 gazetecinin cezaevinde olduğu bilgisine yer verildiğini, şu an itibariyle 17 kişinin yargılanmasının tamamlandığını ve bu kişilerin hüküm aldığını, 13 kişinin yargılanmasının tutuklu olarak devam ettiğini, 12 kişinin de tahliye edildiğini anlatan Davutoğlu, raporda adı geçen 2 kişinin ise cezaevinde kaydının bile olmadığına dikkati çekti. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bu nasıl bir rapor ki verilen bilgiler kulaktan dolma bilgilere dayanıyor. Bu 17 kişi gazetecilik adına tutuklanmış değiller, bir kısmı bazı terör faaliyetlerine katılımları sebebiyle bu cezaları almış ve bu cezaların bir kısmı da önceki hükümetler döneminde verilmiş. Türkiye demokratik bir seçimden yeni çıkmış, her bir semtinde her bir muhalefet partisi özgürce kampanya yapmış, son 4-5 ayda hükümetimize dönük en ağır eleştiriler görsel ve yazılı basında yer bulmuş ve siz böyle bir ülkeyi, içinde basın faaliyetinin bile yapılmadığı bazı ülkelerle aynı kategoriye koyacaksınız. Bu Türkiye'ye son dönemde yapılan algı operasyonlarından biridir. Türkiye'yi hiç kimse o kategorilerde ele alamaz. Türkiye'de her görüş açıkça zikredilebilmektedir ve bu anlamda da Türkiye'deki basın özgürlüğü, kısmen özgür denilen bazı ülkelerden bile çok daha özgürdür ve özgür ülkelerden de açıkçası çok daha köklü bir özgürlük temeline dayanmaktadır. Basın mensuplarımızın kendi günlük pratiklerinden yola çıkarak bu raporu reddetmesini bekleriz."

RAPORA TEPKİ: ALGI OPERASYONU

1 Mayıs vesilesiyle Türkiye'de her türlü yayının yapıldığını hatırlatan Davutoğlu, sadece Taksim'de kaos niyetiyle yapılanları değil, Kadıköy'de yapılan barışçıl gösterileri de görmek gerektiğinin altını çizdi. Basına herhangi bir kısıtlamanın da getirilmediğini belirten Davutoğlu, ancak yurt dışındaki basın mensuplarının, Taksim'deki olaylardan hareketle Türkiye'de "1 Mayıs gösterileri yasaklandı" havası vermeye çalıştığını söyledi. Benzer görüntülerin Hamburg'da da yaşandığını ama hiç kimsenin Almanya'yı çatışma görüntüleriyle anmadığını dile getiren Davutoğlu, "Türkiye'ye dönük bir algı operasyonu yapılıyorsa hepimizin buna karşı ortak tepki vermesi gerek. Freedom House'ın Türkiye'yi yerleştirdiği kategori hem gerçek bilgilere dayanmıyor hem de Türkiye'deki basın özgürlüğü ortamıyla da örtüşmeyen bir algı operasyonuna işaret ediyor" ifadelerini kullandı.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM DAVUTOĞLU'NUN SÖZLERİ

Ahmet Davutoğlu'nun bu sözleri sosyal medyada da geniş yankı uyandırdı. Davutoğlu'nun bu sözlerini yorumlayan çok sayıda kullanıcı, Dışişleri Bakanı'na tepki gösterdi.

İşte sosyal medyadaki tepkiler

@gorkemakalin: Ahmet Davutoğlu'nun açıklaması komik, acı olansa büyük bir kitlenin buna inanıyor olması. Bazı kavramları anlayış biçimimiz çok farklı

@KestaneKahvesi: ayranı fazla kaçıran Ahmet Davutoğlu dünyanın en özgür basını türkiyede açıklaması yaptı.

@Azad_876: Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu : 'Basının en özgür olduğu ülke Türkiyedir' Dünyada en çok tutuklu gazetecinin oluğu ülkeden bahsediyor...

?@Zeuszz: "Dünya'nın en özgür basını Türkiye'de" diyen Ahmet Davutoğlu'nu bu şakasından dolayı kutluyoruz.

?@GokhanVots: Günün şakası: "Gazetecilerimiz özgür denilen ülkelerden daha özgür. Gazetecilerimizin bu raporu reddetmelerini bekleriz." Ahmet Davutoğlu

@BusrAynn: Günün fıkrası Ahmet Davutoğlu'ndan geldi "Dünyanın en özgür basını Türkiye'de" cidden komikmiş..


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon