Son Haberler

"Herkes Başbakan tarafından dinlendiğine inansın"

Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, TİB'in Başbakan tarafından tüm Türkiye'yi dinleyecek şekilde kurulduğunu ifade etti.
Yayınlanma tarihi: 20 Kasım 2009 Cuma, 07:08

Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sert eleştiriler yöneltti ve "Başbakanın görevi, adeta bu ülkenin insanlarının ve kurumlarının, birbirlerine olan güven duygularını tahrip etmeye dayalı" diye konuştu.

Ortaya çıkan her hadisede, Başbakanın yaptığı her açıklamada "ince bir temel çizgi" olduğunu söyleyen Şener, "Bu çizgi ülkedeki güven duygusunu tahrip etmeye yöneliktir. Domuz gribi aşısıyla ilgili Başbakanın yaptığı açıklamalar, Sağlık Bakanının yaptığı açıklamalar, ülkedeki güven duygusunu yok ediyor. GDO'larla ilgili düzenlemeye bakıyorsunuz, aynı şekilde insanların güven duygusunu tahrip ediyor. Demokratik açılımın yönetilme biçimi, bu açılım etrafında Başbakanın zigzagları, PKK'lıların ülkeye girişini önce sevinç olarak nitelendirmesi sonra farklı demeçler vermesi, sürece daha sonra mola vermesi, bu demokratik açılım üzerinden Türkiye'yi bir yaz-boz tahtasına çevirmesi, yine aynı şeklide ülkede ayrışmayı derinleştirirken, güven duygusunu da tahrip etmeye yönelmiştir" diye konuştu.


Devlet adamlığı bu değil

Şener, hükümetin ekonomi politikalarını da eleştirerek, "Ekonominin içinde yaşadığı güvensizlik ortada ve hükümetin ekonomi ile ilgili ciddi hiçbir program ortaya koymaması, ekonomik vizyon ortaya çıkarmaması bir nevi insanımızda güven duygusunu tahrip etmektedir. Böyle bir felaketi dünyanın hiçbir ülkesi tanımamıştır. Felaketten kastım Başbakanın yönetim tarzıdır. Devlet adamlığı bu değildir, devleti idare etmek bu değildir, sorumlu siyasetçi olmak bu değildir. Türkiye'nin kendine güven duygusunu yok etmek Başbakanın ana siyaset çizgisidir. Bu çizgi ülkeye zarar vermektedir, Türkiye'nin sorunlarını çözme yeteneğini tahrip etmektedir, kurumlar arası güveni ortadan kaldırmaktadır. Dış etkilere, dış güçlerin yönlendirmelerine açık bir ülke inşa etmektedir. Türkiye tarihinde hiç görülmediği kadar, dış etkilere açıktır" dedi.


TİB, tüm Türkiye'yi dinleyecek şekilde kuruldu

Türkiye'de olan bitenlerin en belirgin görüntüsünün ise yargıda telefon dinlemeleri ile ortaya çıktığını söyleyen Şener, Başbakan Erdoğan'ın kurduğu, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) niteliğinin de ülkede tamamıyla güvenlik duygusunu yok etmeye yönelik olduğunu savundu. TİB'in Başbakan'ın arzusu üzerine yeni bir kurum olarak oluşturulduğunu söyleyen Şener şöyle devam etti:
"TİB, daha önce yasal dinleme yapan birimleri; MİT, Emniyet İstihbarat ve Jandarmayı ve tüm Türkiye'yi dinleyecek şekilde kurulmuştur. Ama Başkanından yönetimine, teknik elemanından odacısına varıncaya kadar tüm personeli sınavsız olarak Başbakan tarafından tek tek belirlenerek atanmıştır. Böylesine dinleme konusunda tek otorite haline gelen, tek ayak haline gelen, tüm dinleyenleri de dinleyen bir kurum ve tüm personeli Başbakan ve Ulaştırma Bakanı açısından mutemet ve güvenilir insanlardan oluşan bir kurum. Böyle bir kurum bu ülkede var olduğu sürece herkes kendisinin Başbakan tarafından dinlendiğin, düşünür ve inanır. Yaygın bir dinleme var, bunu herkes biliyor. Peki böyle bir kurum varken, dinlenen vatandaşlar, 'beni kim dinliyor?' diye de sormalıdır. Bu ülkede, dinlediğine inanan yüzde 97'lik vatandaş kitlesi tek tek Başbakan tarafından dinlendiğine de inanıyor olmalıdırlar."

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ