Sadi Bey'in yaşamı varsa yoksa sinema

Sinemaseverlerin özellikle de gazetecilerin yakından bildiği bir site Sadibey.com. Sitenin yaratıcısı Sadi Çilingir, 10 yaşında izlediği ilk filmin ardından aşık olduğu sinemaya bugün bu site aracılığıyla büyük bir hizmet veriyor.
Yayınlanma tarihi: 21 Kasım 2009 Cumartesi, 12:53

Sadi Çilingir, henüz çocuk yaşlardayken beyazperdenin büyüsüne kapılan ve bu tutkuya resmen kendini adayan bir adam. Bir film izledim, hayatım değiştidenir ya, Sadi Ağabeyin seyrettiği ilk filmin üzerinden neredeyse yarım asır geçmiş ama o asla unutmamış. Sektöre girişi ise öyle hemen gerçekleşmemiş, harita teknisyenliğinden emekli olduktan sonra sevgili sinemasına tam manasıyla kavuşabilmiş. Sinema yazarlığı, film tanıtımları, yapım şirketlerinin basın sorumluluğu, jüri üyelikleri derken Sadi Çilingirin düşleri, nihayet ete kemiğe bürünmüş. Onun kurduğu internet sitesi sadibey.com ise, gündüz ve gece demeden biz gazetecilerin imdadına koşuyor. Sizler de girip bir bakın, sinemaya dair ne arıyorsanız, eminim orada bulacaksınız.

- Sinema sizin için bir tutku mudur?

Evet, aynen öyle... Babamın memuriyeti (polis) yüzünden kent kent dolaştık. Televizyon yoktu, sinema vardı. İlk filmimi, 10 yaşında izledim (Kendi Kendine Küçülen Adam / The Incredible Shrinking Man - 1957) ve o günden beridir de beyazperdeden kopamadım. Kimi stadyuma gider kimi kahvehaneye, ben ise sinemaya aşığım.

Eleştirmen olmak zordur

- Peki, ya beyazperdeye dair yazılar?

Sinematek Derneğine 40 yıl önce üye oldum. 1969den 1989a dek, bir sinema tutkunu olarak ne varsa biriktirdim. Sonra Sinema Gazetesi yayımlanmaya başladı ve ben de 1989 yılının Eylül ayında, ilk sinema yazımı yazdım. Aralık 1999da ise Pinema Filmcilik tarafından çıkartılan Cinemascope Dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini üstlendim. Antrakt Aylık Sinema Dergisinde, Şamdan Plus Dergisinde yazdım. Bu Hafta”, “Ekotimes”, “Metropol”, “Cosmolife ve Sole gibi dergilerde ise sinema sayfaları hazırladım. Sonsuz Kare Dergisinde, Antalya Festivali Kitabında yazılarım yayınlandı. Sinema Gazetesinde yayınlanan yazılarımdan seçmeler, Varsa Yoksa Sinemalar (1996) adlı kitapta toplandı. Ancak söylemek isterim ki; ben bir sinema yazarıyım, film eleştirmeni değilim. Film eleştirmeni olmak, çok ama çok zordur. Donanım ister, tecrübe ister... (Sadi Ağabey, bizim derneğin -Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) istisnasız en yardımsever üyesidir)

- Ancak sinema asıl işiniz değildi...

Tam 25 yıl boyunca Türkiye Elektrik Kurumunda çalıştım. 1995 yılında da emekli oldum. Ya boş boş oturacak ya da şansımı sinemada deneyecektim. Pinema Filmin sahibi Pamir Demirtaş ile 1999 yılında Salkım Hanımın Taneleri filminin galasında tanıştım. Yazılarımı okuyormuş, birlikte çalışalım dedi. İşte öyle başladık. 20022007 yılları arasında ise Avşar Filmin Basın Koordinatörlüğünü üstlendim. 35 Milim Filmcilik ve Cine Groupun basın tanıtımları ile ilgilendim.

- Sinema sektörü vefalı mıdır?

Vefasızdır. Tek vefalı, sinema yazarlarıdır. Kötü de olsa filmleri izler, çünkü onlar sinemaya tutkuyla bağlıdırlar ve devamlılık onlar için esastır. Ama ya diğerleri... Adam yapımcı olur, para kazanmak için iki film çeker, sonra bırakır. Oyuncu, üç filmde oynar, bakar ki dizilerde para var, hemen oraya geçer. Misal bir film şirketinde çalışan genç bir kadın, sizi arar ve bir film sorar. Siz de ona dersiniz ki; o film, şirketinizden çıkmıştı, o film sizin filminiz”.

Filmle ilgili ne bulursam okurum

- Sadibey.com nasıl doğdu?

Eskiden basın tanıtımlarında gazetelere dia yollardık, zaman değişti ve fotoğrafları CD ile dağıtmaya başladık. Sonra internet iyiden iyiye hayatımıza giriverdi. Sinema dergisi çıkartırken birlikte çalıştığımız arkadaşların hepsi benden küçüktü. Bana Sadi Bey diye sesleniyorlardı. Sitenin adı, böyle doğdu. Oğlum Can Burak, Bilgi Üniversitesinde bilgisayar dersleri veriyordu. Öneri ondan geldi. Haziran 2005de de sitemiz http://www.sadibey.com faaliyete geçti. (Buradan Sadi Ağabeyin en az kendisi kadar sinema tutkunu olan eşi Elif Ablaya da saygı, sevgi ve selamlarımızı iletelim).

- Sinemaya bunca emeğiniz geçiyor, neden anlı sanlı şirketler, size maddi destek olmuyor?

Bizi okuyanlar, genellikle sinemayla ilgili insanlar olduğu için, reklama da gerek yokmuş. Atıyorum gurme dergisi ya da değişik sektörlere hitap eden yayınlar ise potansiyel içeriyormuş. Neyse... Önemli değil... Bir kişi bile olsa sitemdeki yazılardan etkilenip sinemaya gitsin. Benim için asıl mutluluk budur.

- Eskiden daha fazla mı sinema salonu vardı?

Geçmişte, nüfusumuz azdı ama çok daha fazla sinema salonu vardı. Yazlık sinemaların ise çoğu kapandı. Kimi otopark oldu, kiminin üstüne apartman dikildi. Üstelik şimdilerde bir sinemanın altı, yedi, sekiz salonu olabiliyor, eskiden sinemalar tek salonlu idi. Edirnenin Uzunköprü ilçesine bağlı Balaban köyündenim, bizim köyde bile sinema vardı. Yerler saman kaplıydı ve biz oturmuş, “Çingene Güzeli (1968) filmini izlemiştik. Hatta o yıllarda, tiyatrolar dahi sinema gibi çalışıyordu, her akşam gösterileri vardı.

- 1971 yılından bu yana her izlediğiniz filmle ilgili not tutuyormuşsunuz.

Filmlerle ilgili ne bulursam en ince ayrıntısına dek okurum, künyesini bakarım. Yönetmenlerin, oyuncuların adını ezberlemeye çalışırım. Arnold Schwarzeneggerin soyadı biraz zorlasa da (gülüyor)... Sinemadaki her şey ilgimi çeker, yeri gelir, yangın söndürücünün son kullanma tarihine de bakarım, makine dairesine de... Bir gün bir baktım ki; Bilge Olgaçın Kara Gün filmi, adeta çöplüğe dönmüş odanın zemininde duruyor. Hemen müdahale ettim, bırak Bilge Olgaçı, “Parçala Behçet filminin afişi dahi ayaklar altında olmamalı... Giriş kapısı şaşaalı, çıkış kapısı harabeye benzeyen sinemaları da uyarırım. Sinemaseveri, asla müşteri gibi görmeyeceksin. Dünyanın en büyük sinema sitesi imdb.com, Türkiyeye gösterilen filmlerin vizyon tarihini benden alıyor. Bir de sinemada girdiği ad başka, DVDye basıldıktan sonraki adı başka ise, bunu da söylüyorum. Çünkü sinemasever, vakti zamanında seyrettiği filmi, başka bir yapım sanarak alabilir. Hem bir film, sinemada gösterildiği ismiyle hatırlanmalı...

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.