Cimbom'a ceza yağdı

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), Galatasaray Cafe Crown oyuncusu Cemal Nalga'nın takım arkadaşının formasıyla oynatılarak, cezasının usulsüz olarak dolmuş gibi gösterildiğinin anlaşılmasıyla ortaya çıkan konuda kararını verdi.
Yayınlanma tarihi: 22 Kasım 2009 Pazar, 14:39

TBF Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, Galatasaray Cafe Crown Basketbol Takımı'nın Beko Basketbol Ligi'ndeki ilk 5 maçı ile Teknosa Türkiye Kupası'nda yaptığı maçlarda hükmen 20-0 skorla yenik ilan ederken, sarı-kırmızılı ekibin bu dönem içerisinde oynadığı resmi lig maçları sayısı kadar olan toplam 5 puanı, mevcut ve gelecekte kazanacağı puanlar dikkate alınarak silinmesine karar verdi.

Galatasaray Cafe Crown, ligde OYAK Renault, Kepez Belediyesi, Erdemir, Banvit ve Fenerbahçe Ülker maçları, Teknosa Türkiye Kupası'ndaki Pınar Karşıyaka, Tofaş, Mersin Büyükşehir Belediyesi maçlarında, 20-0'lık sonuçlarla hükmen yenik sayıldı. Ligde son olarak yaptığı Efes Pilsen maçını kaybeden ve 1 puan alan Galatasaray Cafe Crown takımı, bu kararla Beko Basketbol Ligi'nde -4 puana kadar gerilemiş oldu.

Hak mahrumiyeti cezaları

TBF Disiplin Kurulu ise olayda kusurlu oldukları görülen, yönetici, teknik adam ve sporculara da ceza yağdırdı. Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu'ndan istifa eden Yiğit Şardan'a 6 ay hak mahrumiyeti ve 10 bin TL para cezası verilirken, antrenör Okan Çevik'e 3 yıl hak mahrumiyeti ve 10 bin TL para cezası, sporcu Cemal Nalga'ya 2 yıl hak mahrumiyeti ve 10 bin TL para cezası, sporcu Tufan Ersöz'e 4 ay hak mahrumiyeti ve 5 bin TL para cezası, genel menajer Ali Türsan'a 6 ay hak mahrumiyeti ve 5 bin TL para cezası, menajer Mert Uyguç'a 2 yıl ham mahrumiyeti ve 10 bin TL para cezası, yardımcı antrenör Cengiz Karadağ'a 1 yıl hak mahrumiyeti ve 5 bin TL para cezası, teknik danışman Koray Mincinozlu'ya da 2 yıl hak mahrumiyeti ve 5 bin TL para cezası verildi.

Yapılan açıklamada, Galatasaray Cafe Crown takımına 4 maç seyircisiz oynama ve 40 bin TL para cezası verildiği bildirildi. Kurul ayrıca, maçtaki olaylara karışan Fenerbahçe Ülkerli sporcu Tarence Kinsey'e 2 maç müsabakalardan men ile 3 bin TL para cezası uyguladı.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.