İran'dan İsrail'e uyarı

İran, olası bir İsrail saldırısında bu ülkeye ağır bedeller ödeteceği uyarısında bulundu.
Yayınlanma tarihi: 23 Kasım 2009 Pazartesi, 10:50

Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade, stratejik noktalara yönelik muhtemel bir ABD ve İsrail saldırısına karşı koymak amacıyla başlatılan hava savunma tatbikatının ikinci gününde yaptığı açıklamada, bu ülkeleri hata yapmamaları konusunda uyardı. ''İran'a saldırı, İsrail'e pahalıya mal olur'' diyen Tuğgeneral Hacızade, hava sahalarının bir adım bile ihlali durumunda İsrail savaş uçaklarının imha edileceğini söyledi. Tuğgeneral Hacızade, ''İsrail F-15 ve F-16'ları, ileri ve gelişmiş hava savunma sistemlerimizden kaçmayı başarsa bile, üslerini artık göremeyecek. Karadan karaya füzelerimiz henüz tozlar yere konmadan İsrail hava üslerini yok edecek'' ifadesini kullandı.

İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi, geçen haftaki açıklamasında, İran'a yönelik askeri saldırı tehditlerini yinelemişti. İran Silahlı Kuvvetler ve Devrim Muhafızları, başta nükleer tesisler olmak üzere diğer önemli ve hassas noktalara yönelik saldırıları önlemek amacıyla dün savunma tatbikatı başlatmıştı. Ülkenin tüm batı bölgeleri ile orta ve güney kesimlerinde 600 bin kilometre karelik alanda üç aşamada icra edilen tatbikatın beş gün süreceği belirtilmişti.

Saldırı fikrini bir kenara bırakması konusunda ABD ve İsrail'i uyaran İran, olası saldırılara cevabının ağır olacağını ilan etmişti. ABD ve İsrail, İran'a yönelik askeri saldırı seçeneğini masada tuttuklarını ve ihtiyaç halinde bunu kullanmaktan çekinmeyeceklerini açıklamışlardı.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.