Google Desktop yenilendi

Google, bilgisayarın içerisinde arama yapmayı sağlayan ''Google Desktop'' yazılımının 5.8 sürümünü yayınladı. İnternette aramayı kolaylaştıran Google'ın, bilgisayarların içerisinde arama yapmayı da kolay hale getirmek amacıyla geliştirdiği Google Desktop, yeni sürümünde daha az hafıza tüketiyor ve daha hızlı çalışıyor.

21 Eylül 2008 Pazar, 09:08

Kurulumunun ardından bilgisayarı taramaya başlayan Google Desktop, tüm dosyaları ve yüklü programların isimlerini indeksine alarak, daha sonra CTRL tuşuna iki kez basılmasıyla beliren arama kutusuna yazılacak kelimeler sayesinde hızlı şekilde söz konusu dosyalara ve programlara ulaşılmasını sağlıyor.

Örneğin, bilgisayarın neresinde olduğu hatırlanılmayan bir dosyaya, tüm bilgisayarda uzun bir arama yapmak yerine, Google Desktop'a isminin bir bölümünü yazarak ulaşmak mümkün. Aynı şekilde programları hızlı şekilde başlatmak için Google Desktop'un arama kutusuna isminin birkaç harfini yazmak yeterli.

İstenirse, dosyaların içeriklerini de tarayan Google Desktop, tüm metin dosyaları, ofis belgeleri, PDF dosyaları, sıkıştırılmış arşivler, e-postalar, takvim notları ve internette gezinme geçmişini de endeksleyerek, bu dosyaların içerisindeki kelimelerin büyük bir hızla aranmasını sağlayabiliyor.
 

''Kenar Çubuğu'' özelliği sayesindeyse, Windows Vista'daki kenar çubuğu özelliğine benzer şekilde, saat ve takvim, son haberler, hava durumu, bilgisayarın işlemci ve bellek kullanımı ve kablosuz ağ durumu gibi bilgilere masaüstünden her an ulaşılabiliyor.

Google Desktop yazılımının son sürümü, ''http://desktop.google.com'' adresinden ücretsiz edinilebiliyor.