Slovenya'da solun zaferi

Slovenya'da yapılan genel seçimleri, sol muhalefet partisi kazandı. Şimdiye dek sayılan yüzde 99,53 oyda, Borut Pahor önderliğindeki muhalefet partisi Sosyalist Demokratlar (SD) yüzde 30,51 oranında oy alarak 29 sandalyeye, Başbakan Janez Jansa'nın merkez sağ Slovenya Demokratik Partisi'nin ise oyların yüzde 29,32'sini alarak 28 sandalyeye sahip oldu.

22 Eylül 2008 Pazartesi, 06:48

Slovenya'da yapılan genel seçimleri, sol muhalefet partisi kazandı.

Slovenya Seçim Komisyonu'nun internetteki sayfasından yayınlanan açıklamada, oyların yüzde 99,53'ünün sayıldığı açıklandı. Buna göre, Borut Pahor önderliğindeki muhalefet partisi Sosyalist Demokratlar'ın (SD), yüzde 30,51 oranında oy alarak 29 sandalye elde etti ve seçimlerin galibi oldu. Başbakan Janez Jansa'nın merkez sağ Slovenya Demokratik Partisi ise oyların yüzde 29,32'sini alarak 28 sandalyeye sahip oldu.

Yapılan açıklamada, mektupla verilen oyların henüz sayılmadığı, toplam üzerinden yüzde 2'lik bir oranı temsil eden bu oyların dağılımının ise ancak 29 Eylül'de belli olacağı kaydedildi.

2 parti arasındaki farkın çok az olduğu ve başbakan Jansa'nın, mektupla verilen oyların sonuçlarından kendisi yararına bir skor elde etme umudunu yitirmediği belirtilirken, mektupla oy verenlerin çoğunun yurtdışında yaşayan Slovenler olduğuna ve bu kesimin geleneksel olarak oyunu Jansa'ya verdiğine dikkat çekiliyor.

Bu arada uzmanlar, parlamentoda çoğunluğu oluşturmak ve hükümet kurmak açısından avantajın Sosyalist Demokratlar'da olduğunu, çünkü olası ortakları Liberal Demokrasi Partisi'nin (LDS) yüzde 5,19, Yeni Zares partisi'nin yüzde 9,41 oy alarak parlamentoya girmek için gereken yüzde 4'lük barajı aştıklarını söylüyorlar. Öte yandan, merkez sola yardım edebileceğini açıklayan Emekliler Partisi (DeSus) de yüzde 4,04'lük oy oranını yüzde 7,44'e çıkarmış durumda.

Alınan sonuçlara göre, Jansa'nın ortaklarından merkez sağdaki Sloven Halkı Partisi (SLS), yüzde 5,24'le oy kaybına uğradığına, yüzde 3,24 oy alan Yeni Slovenya Partisi'nin (NSi) ise barajı geçemediğine işaret ediliyor.

Muhalefetteki Milliyetçi Parti SNS de ile 2004'teki yüzde 6,27'lik oranından yüzde 5,45'e gerilemiş durumda bulunuyor.