"Doğu'nun Cazibesi"

Britanya oryantalizminin başyapıtlarının sergileneceği ''Doğu'nun Cazibesi'' sergisi, Pera Müzesi'nde açılacak. Amerika ve İngiltere'den sonra İstanbul'da serilenecek eserlerin toplam değeri 150 milyondan fazla. Sergi, Şubat 2009'da, dördüncü durağı olan Sharjah Sanat Müzesi'nde açılmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri'ne gidecek.

22 Eylül 2008 Pazartesi, 12:35

Dünyanın  köklü sanat kurumlarından Tate Britain ve British Council işbirliğiyle hazırlanan ve Britanya oryantalist resminin dünyadaki en önemli örneklerinin yer aldığı ''Doğu'nun Cazibesi'' sergisi, 26 Eylül 2008 ile 11 Ocak 2009 arasında Pera Müzesi'nde gezilebilecek.

Amerika ve İngiltere'den sonra İstanbul'da sergilenen ve toplam değeri 150 milyon dolardan fazla olan eserler, özel güvenlik şartlarıyla sergileniyor. Şubat 2008'de ABD'de Yale Center for British Art galerilerinde ve Haziran 2008'de Tate Britain'ın Linbury Galerileri'nde gerçekleştirilen ve her iki ülkede de sanatseverlerden büyük ilgi gören ''The Lure of the East'' sergisi, ''Doğunun Cazibesi'' adıyla Pera Müzesi'nin 3 katına yayılacak. Sergi, Doğu'nun 18 ve 19. yüzyıllardaki çekici ve gizemli yaşamından izler sunuyor.

Sergide yer alacak 102 başyapıta, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Koleksiyonu'ndan Osman Hamdi Bey'in ''İki Müzisyen Kız'' ve Henry Bone'nin Thomas Hope'un Türk giysileri içindeki portresi ile Topkapı Sarayı Müzesi Koleksiyonu'ndan David Wilkie'nin Sultan Abdülmecid'in portre resimleri de eşlik edecek.

Sergi, Şubat 2009'da, dördüncü durağı olan Sharjah Sanat Müzesi'nde açılmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri'ne gidecek.