Son tüp yarın batırılacak

Marmaray Projesi'nde son tüp tünel, Üsküdar Marmaray İskelesi'nde yarın batırılacak. Tünelin yerleştirilmesinin ardından diğer tüneller ile birleştirme işlemi yapılacak. Daha sonra karadaki tüneller ile denizin dibine batırılan tüneller birleştirilecek.

22 Eylül 2008 Pazartesi, 14:36

Ulaştırma Bakanlığınca yürütülen Marmaray Projesi'nin son tüp tüneli olacak 1 nolu tünel, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla yarın sabah deniz dibine indirilecek.

Denizin dibinde açılan kanala yerleştirilecek 11'inci tünel, 135 metre uzunluğunda ve 15 bin ton ağırlığında. Tünelin yerleştirilmesinin ardından diğer tüneller ile birleştirme işlemi yapılacak, sızdırmazlığı sağlanacak, etrafı doldurulacak ve üstüne beton dökülecek. Daha sonra karadaki tüneller ile denizin dibine batırılan tüneller birleştirilecek.

 

Dünyanın en derin batırma tüneli 

Marmaray Projesi'ne göre, Yenikapı, Sirkeci ve Üsküdar istasyonları yer altında, Kazlıçeşme istasyonu ise yüzeyde bulunacak. Sistemin toplam uzunluğu 13 bin 558 metre, su yüzeyinden derinliği ise 60 metre olacak. Marmaray, bu derinlikle ''dünyanın en derin batırma tüneli'' unvanını da alacak. Batırma tünelin yüksekliği 8,6 metre, genişliği ise 15,3 metre olacak. Tünelde gidiş ve geliş olmak üzere 2 hat bulunacak.