'Hari Puttar' davayı kazandı

Hindistan adaleti, Bollywood'un "Hari Puttar" filmine karşı "Harry Potter" filmlerinin yapımcısı Hollywood'un Warner Bros stüdyolarının açtığı davayı reddetti. İngiliz yazar J.K. Rowling'in "Harry Potter" romanı okuyucularının, bu romandaki karakteri Hintli "Hari Puttar" ile karıştırmayacak kadar "kültürlü" olduğunu belirtti.

22 Eylül 2008 Pazartesi, 14:48

Yeni Delhi Yüksek Mahkemesi, Warner Bros şirketinin 2005'ten bu yana "Hari Puttar" filminden haberi olduğu halde daha önce herhangi bir girişimde bulunmadığı gerekçesiyle davayı reddederken, İngiliz yazar J.K. Rowling'in "Harry Potter" romanı okuyucularının, bu romandaki karakteri Hintli "Hari Puttar" ile karıştırmayacak kadar "kültürlü" olduğunu belirtti.

"Harry Potter" dizisinin haklarını elinde bulunduran Warner Bros firması, birkaç hafta önce açtığı davayla bu hafta beyaz perdede gösterimi beklenen uzun metrajlı "Hari Puttar" filmindeki karakterin, ünlü ve gözlüklü küçük büyücü "Harry Potter"ın kopyası olduğunu iddia etmişti.

Amerikan şirketi, Hindistan adaletinin kararı üzerine yayımladığı açıklamada, kararı değerlendireceğini, ancak Hint filminin isminin, ünlü ve sevilen "Harry Potter" isminden avantaj sağlamaya ve insanların kafasını haksız biçimde karıştırmak istediğini düşündürmeye devam edeceği görüşünü dile getirdi.