İzmir-Ankara treni traydan çıktı

İzmir-Ankara seferini yapan ''Mavi Tren'', Bursa'nın Büyükorhan ilçesi yakınlarında raydan çıkarak devrildi. 170'in üzerinde yolcusu ve 12 personeli bulunan trende şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı. Kazanın rayların kırılması sonucu meydana geldiği belirlenirken, rayların neden kırıldığı araştırılıyor. Yetkililer kapanan demir yolunun, en erken saat 23.00'te ulaşıma açılabileceği bildirildi.

23 Eylül 2008 Salı, 12:20

İzmir-Ankara seferini yapan ''Mavi Tren'', Bursa'nın Büyükorhan ilçesi yakınlarında raydan çıkarak devrildi.

187 yolcusu ve 12 personeli bulunan trende şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı, yolcular Balıkesir'den gelen otobüslerle tahliye edildi.

''71127'' sefer sayılı İzmir-Ankara seferini yapan Mavi Tren, saat 01.15 sıralarında Büyükorhan-Piribeyler İstasyonu'nu geçtikten sonra, istasyona 2.5 kilometre uzaklıktaki Demirler Köyü mevkisinde, lokomotif, jeneratör ve 3 yolcu vagonunun raydan çıkması sonucu devrildi. Vagonların devrilirken birbirlerinden ayrılmamaları sayesinde can kaybı ve yaralanma meydana gelmedi.

TCDD Genel Müdür Yardımcısı Veysi Kurt, İzmir-Ankara seferini yapan Mavi Tren'in raydan çıkarak devrilmesine ilişkin, ''İlk belirlemelere göre dış hatta ray kırığı meydana gelmiş. Olay ray kırığından gözüküyor ama rayın niçin kırıldığı henüz tetkik ediliyor'' dedi.

Büyükorhan Kaymakamı Mesut Gültekin, kazanın rayların kırılması sonucu meydana geldiğinin belirlendiğini, kırılmanın da 1.5 saat önce aynı bölgeden geçen yük treninden kaynaklanmış olabileceğini bildirdi.

Rayda 1.5 metrelik kırık tespit edildiğini kaydeden Gültekin, vagonların kaldırılması ve rayların onarım çalışmaları nedeniyle demir yolunun ulaşıma kapalı olduğunu, Eskişehir ve Balıkesir yönünden gelen trenlerin bekletildiğini söyledi. Kapanan demir yolunun, en erken saat 23.00'te ulaşıma açılabileceği bildirildi.

Yolcuların Balıkesir ve Kütahya'dan gelen otobüslerle tahliye edilmelerinin ardından treni kurtarma ve demir yolunu onarım çalışmalarının başlatıldığını bildiren Gültekin, demir yolunun yaklaşık 35 metre aşağısına devrilen lokomotifin yerinden çıkarılması konusunda sorun yaşandığını kaydetti.