İftarlı eylem

Gaziantep'te, Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS) üyesi bir grup şoför, işe başlatılmamalarını iftarlarını belediye önünde açarak protesto etti. TÜMTİS Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Muharrem Yıldırım'ın da katıldığı eylem için şoförler, eşleri ve çocuklarıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi önünde toplandı.

23 Eylül 2008 Salı, 19:16

Gaziantep'te Belediye binası önünde, eş ve çocuklarıyla birlikte yere oturup ezanın okunmasını bekleyen şoförler, beraberlerinde getirdikleri domates, peynir, salatalık, su ve ayran ile oruçlarını açtı.

TÜMTİS Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Muharrem Yıldırım, daha sonra yaptığı açıklamada, Yargıtay'ın da onadığı mahkeme kararını Gaziantep Büyükşehir Belediye yöneticilerinin uygulamaya koymadığını ve 53 şoförü işe başlatmadığını öne sürdü.

İşverenden yargı kararı gereğince şoförlere işbaşı yaptırmasını istediklerini ifade eden Muharrem Yıldırım, şöyle konuştu:

''Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin otobüsleri 10 yıllığına Kevser Turizm adlı şirkete kiralandı. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi şirketle sözleşmesini feshetti. Böyle olunca şirket şoförleri işten çıkardı.
Biz, belediyenin yeniden otobüslerini işletmeye sokarak üyelerimizi işe almasını talep ettik. İsteğimiz kabul edilmeyince dava açtık. 53 üyemiz için yaklaşık bir ay önce işe iade kararı verildi. 46 üyemizin davası sürüyor. Biz, mahkemenin verdiği kararın uygulanmasını ve 53 üyemizin işe başlatılmasını talep ediyoruz.''

Şoförler, basın açıklamasının ardından eş ve yakınlarıyla birbikte belediye binasının önünden ayrıldı.