Türkiye, Venedik Bienali'nde

Venedik Bienali 53. Uluslararası Sanat Sergisi başlıyor. 7 Haziran - 22 Kasım 2009 tarihleri arasında düzenlenecek olan Venedik Bienali'nde Türkiye, ''Lapses'' başlıklı projeyle temsil ediliyor. Dışişleri Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilecek projenin küratörlüğünü Başak Şenova yapıyor.

24 Eylül 2008 Çarşamba, 14:10

Venedik Bienali 53. Uluslararası Sanat Sergisi'nde Türkiye, ''Lapses'' başlıklı projeyle temsil edilecek.

Yapılan açıklamaya göre, 7 Haziran–22 Kasım 2009 tarihleri arasında düzenlenecek olan Venedik Bienali'nde sunulacak projenin koordinasyonunu, İstanbul Kültür Sanat Vakfı üstlendi.

Dışişleri Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilecek ve küratörlüğünü Başak Şenova'nın yapacağı proje, İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın ''Türkiye Pavyonu'' için oluşturduğu Çelenk Bafra, Melih Fereli, Vasıf Kortun ve Beral Madra'dan oluşan danışma kurulu tarafından seçildi.

Açıklamaya göre ''Lapses'', gerek medyanın kurguladığı gerek çevreyi kuşatan diğer verilerin bir araya getirdiği ortak bellekteki ''atlamalar'' üzerinden ''olup bitenin'' ne kadar farklı algılanabileceğini, farklı tarihler yazılabileceğini gösteren projelerden oluşuyor.

Proje, 2 sanatçıyla gerçekleştiriliyor. Banu Cennetoğlu, ''Index for Self-Organized Criticality-Kendiliğinden Örgütlü Eleştiri Endeksi'', Ahmet Öğüt ise ''Exploded City-İnfilak Etmiş Kent'' başlıklı projeleri üzerindeki araştırmalarını sürdürüyor. İki sanatçının projeleri, sonuçta bir bütünü tamamlayan, üst üste binen, tartışma düzlemleri yaratan parçalar oluşturacak.