Bush: ABD ciddi kriz içinde

ABD Başkanı George W. Bush, televizyonda ABD halkına hitaben yaptığı konuşmada, ABD'nin ciddi bir mali kriz içinde bulunduğunu belirterek, ABD Kongresi'nden finans sektörünü kurtarmak amacıyla hazırlanan ekonomiyi kurtarma planını en kısa sürede kabul edilmesini istedi.

25 Eylül 2008 Perşembe, 07:23

ABD Başkanı George W. Bush, televizyonda ABD halkına hitaben yaptığı konuşmada, ''Biz, ciddi bir mali kriz içindeyiz ve federal hükümet buna bitirici bir eylemle karşılık veriyor'' diyerek ABD halkını 700 milyar dolarlık ekonomiyi kurtarma planına destek vermeye çağırdı. Pazarın ''düzgün işlemediği'' uyarısında bulunan Bush, yaygın bir güven kaybı bulunduğunu, belli başlı sektörlerin risk altında olduğunu ve başka bankaların da başarısız olarak ABD ekonomisini durgunluğa (resesyona) sürüklemekle tehdit ettiğine işaret etti. Bush, ''Bunun olmasına izin vermemek zorundayız'' dedi.

Televizyonda 12 dakika süren konuşmasında ABD ekonomisini kurtarma planının amacının, kredi akışını başlatmak ve ekonomiyi yeniden canlandırmak için sorunlu alacakların satın alınmasında hükümete yardımcı olmak olduğunun altını çizen Bush, ''Kurtarma planının amacı, şirketlere değil ülkemize yardım etmektir'' diye konuştu.

Bush, konuşmasında, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı John McCain ile Demokrat Parti'nin başkan adayı Barrack Obama'yı, ABD'nin içinde bulunduğu mali kriz konusunda görüşmelerde bulunmak amacıyla Beyaz Saray'da toplantıya çağırdı.

ABD'de Demokrat Başkan Adayı Barack Obama ve Cumhuriyetçi rakibi John McCain, yönetimin finans sektörünü kurtarmak amacıyla hazırladığı, ancak Kongrede itirazlarla karşılaşan 700 milyar dolarlık pakete ilişkin pürüzleri görüşmek üzere bugün Beyaz Saray'da Başkan George W. Bush ile biraraya gelecek.

Bush'un iki adayı arayarak daveti iletmesinin ardından Obama ve McCain'in kampanyalarından yapılan açıklamalarda, davetin kabul edildiği bildirildi.

Böylece ABD tarihinde pek sık rastlanmayan bir durum yaşanacak ve seçime az süre kala iki başkan adayı, mevcut başkanla bir ekonomi zirvesinde biraraya gelecek. Toplantıda bazı Kongre liderlerinin de yer alması bekleniyor.

Davetin ardından Obama ve McCain, ortak bir açıklama yayımlayarak, bu çok önemli konuda iki büyük partinin partizanca davranmaması ve işbirliği yapması gerektiğini belirtti. İki başkan adayı, ''Bush yönetimi tarafından Kongreye sunulan plan hatalar içeriyor. Ancak zaman, ülkenin iyiliği için politikanın üzerine çıkma zamanı'' dedi.

McCain, mali krizden dolayı çözüm yönünde daha iyi çalışabilmek için seçim kampanyasına kısa süreliğine ara vereceğini belirterek, Obama ile yarın gece için planlanan ve televizyonlardan yayımlanacak ilk tartışmanın ertelenmesini önerdi. Ancak Obama, buna gerek olmadığını belirterek öneriyi kabul etmedi.