Sinpaş teminatı yatırdı

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) açık artırmayla satışa çıkardığı Bakırköy-Ataköy sahil şehrindeki 124 bin 980 metre karelik arsa için en yüksek teklifi veren Sinpaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, ihalede değerlendirme sürecinin başlayabilmesi için 34 milyon YTL'lik teminatı TOKİ hesabına yatırdıklarını açıkladı.

25 Eylül 2008 Perşembe, 13:54

Sinpaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, yaptığı açıklamada, şartname gereği değerlendirme sürecinin başlatılabilmesi için 34 milyon YTL'yi bugün TOKİ hesabına yatırdıklarını belirterek, ''Hem arsa değerli hem verdiğimiz para çok değerli. Değerli bir gayrimenkul aldık'' dedi.

''İhalede teklif ettiğiniz 850 milyon YTL'yi peşin mi, vadeli mi ödeyeceksiniz?'' sorusuna ise Çelik, ''TOKİ, bize (sattım) diye bildirince, peşin mi vadeli mi alacağız onu planlayacağız. Bu bir süreç, bize tebliğ etsin. Verdim, dediği gün bizim hesap etmemiz lazım'' diye yanıt verdi.
 

TOKİ'nin ihale sonucunu bildirmesinden itibaren bir ay içinde kendilerinin de ödeme şeklini bildireceğini kaydeden Çelik, bu sürede ortaklık konusunu da değerlendireceklerini, henüz bir netlik olmadığını söyledi.

Çelik, arazi üzerinde uygulamayı planladıkları proje ile ilgili soru üzerine, bu konuda da henüz bir netlik olmadığını belirterek, ''Boğaz'daki projeyi tam üç yıl çalıştık, mükemmel hale getirdik. Bu tür projeler kısa sürede planlanmaz'' dedi.

TOKİ'nin merkezinde 23 Eylül'de yapılan 650 milyon YTL muhammen bedelle başlayan ihalede en yüksek teklifi, 850 milyon YTL ile Sinpaş-Kat Turizm Gayrimenkul A.Ş. Ortak Girişim Grubu verirken, ikinci katılımcı Akdeniz İnşaat 845 milyon YTL'de kalmıştı.

Şartname gereği, en yüksek teklifi veren firmanın iki iş günü içinde teklif tutarının yüzde 4'ünü TOKİ hesabına yatırması gerekiyordu. İhale komisyonu, bu aşamadan sonra değerlendirme yaparak, teklifi kabul edip etmemeye karar verecek. Satış, yüzde 18 oranındaki KDV'den muaf bulunuyor.

Toplam 124 bin 980 metre karelik arsanın 68 bin metre karelik bölümü yeşil alan olarak kamuoyunun kullanımına açık olacak. Kalan bölümünde de otel, apart otel, marina, yat kulübü, alışveriş tesisleri, lokantalar, kongre, sağlık ve eğlence tesisleri yapılabilecek. Arazide inşaat alanı 249 bin 960 metre kare olarak belirlenirken, ihaleyi kazanan firma, satış bedelini yüzde 20'si peşin olmak üzere 24 ay vadeyle ödeyebilecek.