ABD'nin 'kurtarma planı'

ABD'nin, içinde bulunduğu ekonomik krizi atlatabilmek için hazırladığı, 'kurtarma planı' ile ilgili açıklamalarda bulunan, ABD'de Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi, 700 milyar dolarlık kurtarma planının ''kabul edilmek zorunda olduğunu'', ancak nihai anlaşmanın plana karşı çıkan Cumhuriyetçilere bağlı olduğunu söyledi.

26 Eylül 2008 Cuma, 13:36

ABD'de Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi, ABC televizyonunda yayımlanan ''Good Morning America'' programında yaptığı açıklamada, ''Plan kabul edilecek, çünkü olmak zorunda. Gelecek 24 saat içinde bir anlaşmaya varacağımızı umuyorum'' dedi.

Kurtarma planına karşı çıkan Cumhuriyetçi Senatör Richard Shelby ise plana partisi onay vermeden önce değiştirilmesi gerektiğini bildirdi.

CBS televizyonunun News Early Show programında konuşan Shelby, kurtarma planının hafta sonuna kadar kabul edilip edilmeyeceği sorusuna, ''Olabilir, ancak planda bazı yapısal değişiklikler yapmamız gerektiğini düşünüyorum'' yanıtını verdi.

Yaklaşık 200 ekonomistten, Hazine Bakanı Henry Paulson'ın hazırladığı planın ''yanlış olduğu ve işlemeyeceğini'' ifade eden bir mektup aldığını belirten Shelby, ''bu planın sorunu çözmeyeceğini söylüyorum. Bir trilyon dolara yakın para harcayacağız, biz bu parayı borçlanacağız. Daha iyisini yapabileceğimizi söylüyorum'' diye konuştu.

Temsilciler Meclisi Bankacılık Komitesinin Demokrat Partili Başkanı Barney Frank ise planın kabulünün Cumhuriyetçilerin kendi aralarında anlaşmalarına bağlı olduğunu belirtti.

Frank, ''Anlaşma, Temsilciler Meclisindeki Cumhuriyetçilerin başkana muhalefeti bırakmasına ve planda değişiklik için işbirliği göstermelerine bağlı'' dedi.