Uyuşturucu operasyonları

İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, uluslararası uyuşturucu kaçakçıları ve sokak satıcılarına yönelik son 20 günde gerçekleştirdiği 139 operasyondan birini Atatürk Havalimanı'nda yaptı. Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen operasyonda, yabancı uyruklu bir kadının midesinde ve rahminde 650 gram kokain ele geçirildi.

27 Eylül 2008 Cumartesi, 13:44

Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen operasyoda, durumundan şüphelenilerek takibe alınan Gineli Mariam D. adlı kadın, havalimanında durdurularak üzeri arandı. Ülkesinden gelen ve üzerinden herhangi bir uyuşturucu çıkmamasına rağmen şüpheli davranışlarda bulunan kadının röntgeni çekildi.

Röntgen sonucu midesinde 40 kapsül halinde 400 gram kokain tespit edilen kadının rahminde de bir yoğunluk saptandı. Doktorlarca ameliyat edilerek önce midesindeki kokain çıkartılan kadının rahminde de prezervatif içine konulmuş 250 gram kokain bulundu.

Kokaini mide ve rahimden çıkartan doktorların, kokainin tıbbi müdahale olmadan Mariam D'nin rahmine yerleştirilmesinin mümkün olmadığını belirttikleri, kadının da kokainin vücuduna başkalarınca zorla konulduğunu söylediği bildirildi.

Atatürk Havalimanı'ndaki başka bir operasyonda ise önce Casim P. adlı bir kişi, 1 kilo 700 gram eroinle yakalandı. Genişletilen operasyonun devamında bu kişiye uyuşturucu verdiği ve yurt dışına kaçmayı planladığı belirtilen Ali S. takibe alındı. Avrupa'ya gitmek için bir süre sonra geldiği hava limanında yakalanan Ali S'nin Bahçeşehir'deki evinde de 27 kilogram eroin ele geçirildi.

Atatürk Havalimanı'ndaki diğer bir operasyonda ise şüpheli hareketlerde bulunduğu için üzeri ve valizi aranan Belçika uyruklu Kandolo V. D'de 700 gram eroin bulundu. Şüpheli gözaltına alındı.

 

Diğer operasyonlar

Esenler'deki İstanbul Büyük Otogarı'nda yapılan operasyonda da Diyarbakır'dan getirdikleri 16 kilo 600 gram esrarı iç piyasaya sürmeyi planlayan Mustafa A. ile Hasan E. uyuşturucuyla yakalandı.

Kadıköy Kalamış'ta da evinin çatısında Hint keneviri yetiştirdiği için gözaltına alınan Mehmet C. S'de 9 kök Hint keneviri, 35 gram esrar ve esrar içiminde kullanılan nargileye benzer bir düzenek bulundu.

Operasyonlar kapsamında, İstanbul Narkotik Polisi ile Zonguldak Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin, 6 aylık bir çalışmanın ardından Zonguldak'ta yaptıkları ortaklaşa bir operasyonda da bir TIR'ın stepnesinde 70 kilogram eroin elde edildi.

TIR'daki yükü tekstil olarak bildirerek Ukrayna üzerinden Avrupa'nın başka bir ülkesine göndermek isteyen Hüseyin Y. ve Ömer E. gözaltına alındı. Her iki şüpheli de mahkemece tutuklandı.

Polis yetkilileri, İstanbul ve Zonguldak'taki operasyonlarda yakalanarak adliyeye sevk edilen 278 şüpheliden birçoğunun tutuklandığını ve operasyonların süreceğini bildirdi.