'Savcı Öz, Güney'i Türkiye'ye kaçak soktu'

İP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz, Ergenekon soruşturmasını başlatan iddiaların sahibi Tuncay Güney’in, Savcı Zekeriya Öz’ün bilgisi dahilinde başka bir isimle Türkiye’ye sokulduğunu ve soruşturmanın hazırlık çalışmalarına katıldığını iddia etti. Cengiz “Şimdi soruyoruz: Ergenekon tertibinin boyutlarını gösteren bu kanunsuzluğun hesabı sorulmayacak mıdır?" dedi.

28 Eylül 2008 Pazar, 15:50

İP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz, düzenlediği basın toplantısında, Kanada’da haham yardımcısı olan Tuncay Güney’in, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı Zekeriya Öz’ün bilgisi dahilinde başka bir isimle Türkiye’ye sokulduğunu ileri sürdü.

Tuncay Güney’in, 2007 Aralık ile 2008 Ocak ve Şubat aylarında İstanbul Kâğıthane Harmantepe’de defalarca görüldüğünü ve özel polis ekibiyle, Ergenekon soruşturmasının hazırlık çalışmalarına katıldığını öne süren Cengiz, şu değerlendirmede bulundu: “Şimdi soruyoruz: Ergenekon tertibinin boyutlarını gösteren bu kanunsuzluğun hesabı sorulmayacak mıdır? Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 160. maddesine göre; ‘maddi gerçeğin araştırılması ve adil bir yargılamanın yapılabilmesi için, emrindeki adli kolluk görevlileri marifetiyle, şüphelinin lehine ve aleyhine olan delilleri toplayarak muhafaza altına almakla ve şüphelinin haklarını korumakla yükümlü’ olan savcı, sahte kimlikle Türkiye’ye sokulan kaçak bir kişinin anlatımlarına nasıl dayanmaktadır? Yine Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 169. maddesine göre, ‘soruşturma evresinde yapılan işlemlerin tutanağa bağlanması’ şart iken, yurtdışından kaçak olarak getirilen müfteri ile yapılan gizli söyleşiler ‘mülakat’ adı altında nasıl kanıt olarak getirilebilmektedir? Bu kanunsuzlukların hesabı sorulacaktır.”